Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 96 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 643 |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 96 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 643 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Outer diameter | 275 mm |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 304 mm |
| Multi-piece | three-piece |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Outer diameter | 275 mm |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 304 mm |
| Multi-piece | three-piece |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 110 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 110 bar |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 142 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 142 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 280 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 280 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 14 |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 14 |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 936 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 936 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














