Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Diameter 1 | 150 mm |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Connector Shape | oval |
| Type | Interior Blower |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 150 mm |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Connector Shape | oval |
| Type | Interior Blower |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HARRISON |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 357 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HARRISON |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 357 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Width | 338 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 500 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Version | Alternative |
| Core Depth | 24 mm |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Width | 338 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 500 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Version | Alternative |
| Core Depth | 24 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 202 mm |
| Core Length | 210 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30857; 30520; 30518 |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 202 mm |
| Core Length | 210 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30857; 30520; 30518 |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 342 mm |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 342 mm |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Core Width | 397 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 619 mm |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Core Width | 397 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 619 mm |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 153 mm |
| Core Width | 215 mm |
| Core Depth | 20 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 153 mm |
| Core Width | 215 mm |
| Core Depth | 20 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 13.7 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 346 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 13.7 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 346 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 575 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 575 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 150 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 150 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with cover |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Width | 381 mm |
| Capacity | 8 l |
| Length | 619 mm |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | Black |
| Height | 146 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with cover |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Width | 381 mm |
| Capacity | 8 l |
| Length | 619 mm |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | Black |
| Height | 146 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 448 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Additional Information 2 | with cover |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 448 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Additional Information 2 | with cover |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














