Car Parts & Accessories by BGA
Well established British company that offers of 33,000 products to the aftermarket. Strong OE Heritage means that BG Automotive has been a Supplier to Vauxhall, Ford and Rolls Royce to mention a few. Categories
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Notches / Holes Number | 1 |
| Thickness | 1.3 mm |
| Diameter | 87.5 mm |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 145 |
| Length | 1160 mm |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC4200-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB4200)
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 145 |
| Length | 1160 mm |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC4200-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB4200)
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Type | Oil sump |
| for OE number | 0301.H6 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
- 1x BGA Gasket, cylinder head cover (BGSILC)
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Type | Oil sump |
| for OE number | 0301.H6 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
- 1x BGA Gasket, cylinder head cover (BGSILC)
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, crankcase |
| Type | Gasket Kit, crankcase |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, crankcase |
| Type | Gasket Kit, crankcase |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Diameter 1 | 66 mm |
| Type | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
| Function | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Diameter 1 | 66 mm |
| Type | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
| Function | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
| Additional Information | with cylinder head cover gasket, with cylinder head gasket, with valve stem seals |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
| Additional Information | with cylinder head cover gasket, with cylinder head gasket, with valve stem seals |
Important compatibility info
| Width | 28 mm |
| Diameter 1 | 77 mm |
| Diameter 2 | 70 mm |
| Type | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
| Function | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 28 mm |
| Diameter 1 | 77 mm |
| Diameter 2 | 70 mm |
| Type | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
| Function | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Extra Description | Includes 4 Bolts, 4 Nuts, 1 Washer |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Additional Information | with attachment/mounting material |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
Important compatibility info
| Extra Description | Includes 4 Bolts, 4 Nuts, 1 Washer |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Additional Information | with attachment/mounting material |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 130 mm |
| Thread Size | M22x1,5 |
| Diameter 1 | 82 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Seal Diameter | 52 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Outer diameter 1 | 52 mm |
| Outer diameter 2 | 82 mm |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 130 mm |
| Thread Size | M22x1,5 |
| Diameter 1 | 82 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Seal Diameter | 52 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Outer diameter 1 | 52 mm |
| Outer diameter 2 | 82 mm |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Important compatibility info
| Length | 924 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Width | 25 mm |
| Number of Teeth | 97 |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC9102-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB9102)
Important compatibility info
| Length | 924 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Width | 25 mm |
| Number of Teeth | 97 |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC9102-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB9102)
Important compatibility info
| Paired article numbers | SM95002 |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
Important compatibility info
| Paired article numbers | SM95002 |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Surface | Smooth |
| Width | 26 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Surface | Smooth |
| Width | 26 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Depth | 67 mm |
| Core Length | 131 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Width | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Housing Type | without housing |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Depth | 67 mm |
| Core Length | 131 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Width | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Housing Type | without housing |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.3 mm |
| Diameter | 88.5 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
| Notches / Holes Number | 3 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















