Car Parts & Accessories by BGA
Well established British company that offers of 33,000 products to the aftermarket. Strong OE Heritage means that BG Automotive has been a Supplier to Vauxhall, Ford and Rolls Royce to mention a few. Categories
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.3 mm |
| Diameter | 88.5 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
| Notches / Holes Number | 3 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 164 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Seal Diameter | 74 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| Outer diameter 1 | 100 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 164 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Seal Diameter | 74 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| Outer diameter 1 | 100 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
| Additional Information | with cylinder head cover gasket, with valve stem seals, without cylinder head gasket |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
| Additional Information | with cylinder head cover gasket, with valve stem seals, without cylinder head gasket |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
| Additional Information | with cylinder head cover gasket, with cylinder head gasket, with valve stem seals |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
| Additional Information | with cylinder head cover gasket, with cylinder head gasket, with valve stem seals |
Important compatibility info
| Length | 1305 mm |
| Width | 25 mm |
| Number of Teeth | 137 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC0170-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB0170)
Important compatibility info
| Length | 1305 mm |
| Width | 25 mm |
| Number of Teeth | 137 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC0170-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB0170)
Important compatibility info
| Function | Oil sump, automatic transmission |
| Transmission Type | 4-Speed Manual Transmission |
| Type | Oil sump, automatic transmission |
Additional Information
- 1x BGA Gasket, cylinder head cover (BGSILC)
Important compatibility info
| Function | Oil sump, automatic transmission |
| Transmission Type | 4-Speed Manual Transmission |
| Type | Oil sump, automatic transmission |
Additional Information
- 1x BGA Gasket, cylinder head cover (BGSILC)
Important compatibility info
| Type | Gasket, cylinder head |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Diameter | 91.1 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
| Notches / Holes Number | 3 |
Important compatibility info
| Type | Gasket, cylinder head |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Diameter | 91.1 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
| Notches / Holes Number | 3 |
Important compatibility info
| Length | 1144 mm |
| Width | 23 mm |
| Number of Teeth | 143 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC7500-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB7500)
Important compatibility info
| Length | 1144 mm |
| Width | 23 mm |
| Number of Teeth | 143 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC7500-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB7500)
Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
| Opening Temperature | 103 °C |
Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
| Opening Temperature | 103 °C |
Important compatibility info
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Width | 49 mm |
| Outer diameter | 130 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Width | 49 mm |
| Outer diameter | 130 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.55 mm |
| Diameter | 85 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
| Notches / Holes Number | 2 |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.55 mm |
| Diameter | 85 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
| Notches / Holes Number | 2 |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Notches / Holes Number | 3 |
| Thickness | 1.6 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Diameter | 84.5 mm |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Notches / Holes Number | 3 |
| Thickness | 1.6 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Diameter | 84.5 mm |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
Important compatibility info
| Function | Chain Kit, oil pump drive |
| Additional Information 2 | with gear |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 70 |
| Type | Chain Kit, oil pump drive |
Important compatibility info
| Function | Chain Kit, oil pump drive |
| Additional Information 2 | with gear |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 70 |
| Type | Chain Kit, oil pump drive |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 105 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 105 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Length | 1133 mm |
| Width | 27 mm |
| Number of Teeth | 119 |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC7313-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB7313)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Length | 1133 mm |
| Width | 27 mm |
| Number of Teeth | 119 |
Additional Information
- 1x BGA Tensioner Pulley, timing belt (BC7313-1)
- 1x BGA Timing Belt (TB7313)
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Length | 1080 mm |
Additional Information
- 1x BGA V-Ribbed Belt (6PK1080)
- 1x BGA Tensioner Lever, v-ribbed belt (DC0110)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













