Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 72 mm |
| Core Width | 143 mm |
| Core Length | 400 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 448 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 8.6 mm |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Thread Size | 3/8"-24 UNF |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 448 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 8.6 mm |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Thread Size | 3/8"-24 UNF |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Inlet Diameter | 14.2 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 685 mm |
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Inlet Diameter | 14.2 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 685 mm |
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with attachment parts |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with attachment parts |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 410 mm |
| Core Width | 330 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 410 mm |
| Core Width | 330 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 425 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 425 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 498 mm |
| Core Width | 373 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 498 mm |
| Core Width | 373 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Length | 590 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 9.8 mm |
| Inlet Diameter | 13.1 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Length | 590 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 9.8 mm |
| Inlet Diameter | 13.1 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 562 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 562 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 290 mm |
| Rated Power | 70 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 290 mm |
| Rated Power | 70 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 395 mm |
| Core Depth | 28 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 395 mm |
| Core Depth | 28 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Inlet Diameter | 14.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 360 mm |
| Core Width | 345 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Inlet Diameter | 14.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 360 mm |
| Core Width | 345 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 410 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















