Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 410 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 575 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 575 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Outlet Diameter | 13.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 490 mm |
| Core Width | 392 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Outlet Diameter | 13.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 490 mm |
| Core Width | 392 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 156 mm |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 156 mm |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 97 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 97 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Inlet Diameter | 14.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Inlet Diameter | 14.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Type | Interior Blower |
| Connector Shape | oval |
| Diameter 1 | 140 mm |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Type | Interior Blower |
| Connector Shape | oval |
| Diameter 1 | 140 mm |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 540 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 540 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 207 mm |
| Core Length | 230 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30138 |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 207 mm |
| Core Length | 230 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30138 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 618 mm |
| Core Width | 397 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 618 mm |
| Core Width | 397 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Diameter 1 | 141 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Diameter 1 | 141 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 670 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 670 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 24 V |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 24 V |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 452 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 452 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 154 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













