Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Length | 390 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 380 mm |
| Height | 70 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Paired article numbers | TC1314 |
Important compatibility info
| Length | 390 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 380 mm |
| Height | 70 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Paired article numbers | TC1314 |
Important compatibility info
| Length | 262 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 60 mm |
| Height | 90 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Upper, Front |
Important compatibility info
| Length | 262 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 60 mm |
| Height | 90 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Upper, Front |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 63 mm |
| Height | 36 mm |
| Length | 662 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Semi-Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | both sides |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 63 mm |
| Height | 36 mm |
| Length | 662 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Semi-Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | both sides |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Front Axle |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 420 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 430 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Replaced by | TC6895 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Front Axle |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 420 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 430 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Replaced by | TC6895 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left |
| Length | 355 mm |
| Height | 63 mm |
| Width | 105 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC4898 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left |
| Length | 355 mm |
| Height | 63 mm |
| Width | 105 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC4898 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC1252 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 330 mm |
| Height | 80 mm |
| Length | 400 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Left, Lower, Front |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC1252 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 330 mm |
| Height | 80 mm |
| Length | 400 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Left, Lower, Front |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC1251 |
| Placement on Vehicle | Right, Lower, Front |
| Material | Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 330 mm |
| Height | 80 mm |
| Length | 400 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC1251 |
| Placement on Vehicle | Right, Lower, Front |
| Material | Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 330 mm |
| Height | 80 mm |
| Length | 400 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Height | 74 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Length | 301 mm |
| Width | 58 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Height | 74 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Length | 301 mm |
| Width | 58 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 246 mm |
| Height | 106 mm |
| Width | 48 mm |
| Thread Size | M16 x 1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 17 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 246 mm |
| Height | 106 mm |
| Width | 48 mm |
| Thread Size | M16 x 1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 17 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 250 mm |
| Height | 68 mm |
| Length | 390 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | TC1811 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 250 mm |
| Height | 68 mm |
| Length | 390 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | TC1811 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 250 mm |
| Height | 68 mm |
| Length | 390 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC1810 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 250 mm |
| Height | 68 mm |
| Length | 390 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC1810 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 260 mm |
| Height | 75 mm |
| Length | 490 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Cast Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Paired article numbers | TC2352 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 260 mm |
| Height | 75 mm |
| Length | 490 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Cast Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Paired article numbers | TC2352 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 260 mm |
| Height | 75 mm |
| Length | 490 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Cast Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Paired article numbers | TC2351 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 260 mm |
| Height | 75 mm |
| Length | 490 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Cast Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Paired article numbers | TC2351 |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 55 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 360 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2066 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 55 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 360 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2066 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC3876 |
| Length | 460 mm |
| Height | 78 mm |
| Width | 100 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower, Front |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC3876 |
| Length | 460 mm |
| Height | 78 mm |
| Width | 100 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower, Front |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














