Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 154 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 73 mm |
| Core Width | 127 mm |
| Core Length | 400 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 73 mm |
| Core Width | 127 mm |
| Core Length | 400 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 658 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 658 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Width | 148 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Width | 148 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Width | 114 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Core Length | 273 mm |
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Width | 114 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Core Length | 273 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 146 mm |
| Core Width | 220 mm |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 146 mm |
| Core Width | 220 mm |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Height | 54 mm |
| Outer diameter | 410 mm |
| Thread Size | M6 |
| Operating Mode | Thermic |
| Number of mounting bores | 1 |
| Number of Thread Bores | 4 |
| Heating / Cooling | incl. fan wheel |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 123 mm |
Important compatibility info
| Height | 54 mm |
| Outer diameter | 410 mm |
| Thread Size | M6 |
| Operating Mode | Thermic |
| Number of mounting bores | 1 |
| Number of Thread Bores | 4 |
| Heating / Cooling | incl. fan wheel |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 123 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 684 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 373 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | MR497740 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 684 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 373 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | MR497740 |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 579 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 51724191 |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 579 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 51724191 |
Important compatibility info
| Thread Size | M12X1,25 |
| Voltage | 5 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Colour | black |
Important compatibility info
| Thread Size | M12X1,25 |
| Voltage | 5 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Colour | black |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Left |
| Length | 480 mm |
| Material | Silicone |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Inner diameter 1 | 54 mm |
| Colour | black |
| Inner diameter 2 | 60 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Left |
| Length | 480 mm |
| Material | Silicone |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Inner diameter 1 | 54 mm |
| Colour | black |
| Inner diameter 2 | 60 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with attachment parts |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 472 mm |
| Core Length | 580 mm |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 8.6 mm |
| Inlet Diameter | 14.6 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 472 mm |
| Core Length | 580 mm |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 8.6 mm |
| Inlet Diameter | 14.6 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 14.6 mm |
| Inlet Diameter | 14.6 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 382 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















