Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 14.6 mm |
| Inlet Diameter | 14.6 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 382 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with filter |
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with filter |
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Core Length | 172 mm |
| Core Width | 183 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Core Length | 172 mm |
| Core Width | 183 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 619 mm |
| Core Width | 397 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Replaces | 54751 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 619 mm |
| Core Width | 397 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Replaces | 54751 |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| for OE number | 1341564 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| for OE number | 1341564 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 385 mm |
| Rated Power | 350 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 11 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 385 mm |
| Rated Power | 350 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 11 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 341 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Thread Size | M10x1,25 |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 341 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Thread Size | M10x1,25 |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 385 mm |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 11 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Connector Shape | round |
| Rated Power | 250 W |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 385 mm |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 11 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Connector Shape | round |
| Rated Power | 250 W |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 450 mm |
| Core Width | 145 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 50 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 450 mm |
| Core Width | 145 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 50 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 35 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Core Length | 215 mm |
| Core Width | 148 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with gaskets/seals |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














