Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Height | 235 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 235 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 305 mm |
| Diameter | 38 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 305 mm |
| Diameter | 38 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Diameter 1 | 47 mm |
| Diameter 2 | 57 mm |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Manufacturer Restriction | VERNET |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Diameter 1 | 47 mm |
| Diameter 2 | 57 mm |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Manufacturer Restriction | VERNET |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| for OE number | 1027596 |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| for OE number | 1027596 |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Cylinder Head, transmission sided |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Cylinder Head, transmission sided |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Height | 180 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 180 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 162 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 162 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 230 mm |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 230 mm |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| for OE number | 27150AX115 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| for OE number | 27150AX115 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| for OE number | 7E0959263C |
| Function | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| for OE number | 7E0959263C |
| Function | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Height | 163 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 163 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | EASY FIT |
| Colour | Black |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Size | M12x1,5 Female |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | EASY FIT |
| Colour | Black |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Size | M12x1,5 Female |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














