Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TD2094W |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 86 mm |
| Thickness/Strength 1 | 178 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TD2094W |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 86 mm |
| Thickness/Strength 1 | 178 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
| Length | 254 mm |
| Height | 60 mm |
| Width | 65 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
| Length | 254 mm |
| Height | 60 mm |
| Width | 65 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Height | 49.7 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 145 mm |
| Length | 364 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Upper, Right |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Height | 49.7 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 145 mm |
| Length | 364 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Upper, Right |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Cast Steel |
| Length | 445 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 125 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC7902 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Cast Steel |
| Length | 445 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 125 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC7902 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Cast Steel |
| Length | 445 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 125 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC7901 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Cast Steel |
| Length | 445 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 125 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC7901 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Thickness/Strength 1 | 83 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Thickness/Strength 1 | 83 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 345 mm |
| Height | 74 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC611 |
| Material | Steel |
| Replaces | TC714 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 345 mm |
| Height | 74 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC611 |
| Material | Steel |
| Replaces | TC714 |
Important compatibility info
| Replaces | TC713 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 345 mm |
| Height | 74 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC610 |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
Important compatibility info
| Replaces | TC713 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 345 mm |
| Height | 74 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC610 |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Thickness/Strength 1 | 202 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Thickness/Strength 1 | 202 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Thickness/Strength 1 | 202 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Thickness/Strength 1 | 202 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Length | 415 mm |
| Paired article numbers | TC1280 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 85 mm |
| Height | 100 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Length | 415 mm |
| Paired article numbers | TC1280 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 85 mm |
| Height | 100 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 243 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 70 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3834 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 243 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 70 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3834 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 295 mm |
| Height | 85 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2635 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 295 mm |
| Height | 85 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2635 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, inner, outer |
| Length | 460 mm |
| Height | 80 mm |
| Width | 45 mm |
| Paired article numbers | TL2062 |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, inner, outer |
| Length | 460 mm |
| Height | 80 mm |
| Width | 45 mm |
| Paired article numbers | TL2062 |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 270 mm |
| Height | 85 mm |
| Length | 540 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC2524 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 270 mm |
| Height | 85 mm |
| Length | 540 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC2524 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













