Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Width | 145 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Type | Tailgate Lock |
| Function | Tailgate Lock |
Important compatibility info
| Type | Tailgate Lock |
| Function | Tailgate Lock |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 8.2 mm |
| Inlet Diameter | 12.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 608 mm |
| Core Width | 408 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
| Replaces | 350142 |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 8.2 mm |
| Inlet Diameter | 12.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 608 mm |
| Core Width | 408 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
| Replaces | 350142 |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 345 mm |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 180 W |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Connector Shape | oval |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 345 mm |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 180 W |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Connector Shape | oval |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 538 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 538 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 121 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 121 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Length | 200 mm |
| Material | Silicone |
| Inner diameter 1 | 66 mm |
| Inner diameter 2 | 57 mm |
| Outer diameter 1 | 73 mm |
| Outer diameter 2 | 63 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Length | 200 mm |
| Material | Silicone |
| Inner diameter 1 | 66 mm |
| Inner diameter 2 | 57 mm |
| Outer diameter 1 | 73 mm |
| Outer diameter 2 | 63 mm |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 151 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 151 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles without auxiliary fan |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 440 mm |
| Core Width | 430 mm |
| Core Depth | 21 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles without auxiliary fan |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 440 mm |
| Core Width | 430 mm |
| Core Depth | 21 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 418 mm |
| Core Length | 520 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
| Replaces | 35407; 35224 |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 418 mm |
| Core Length | 520 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
| Replaces | 35407; 35224 |
Important compatibility info
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 19 mm |
| Core Width | 358 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 19 mm |
| Core Width | 358 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 595 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Replaces | 350105 |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 595 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Additional Information | with nitrogen filling, with gaskets/seals |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Replaces | 350105 |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















