Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 398 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 427 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 427 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 434 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 434 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 518 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 518 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 725 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 253103A200 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 725 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 253103A200 |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Without frame |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 13.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 610 mm |
| Core Width | 432 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Thread Size | 3/8"-24 UNF |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Without frame |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 13.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 610 mm |
| Core Width | 432 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Thread Size | 3/8"-24 UNF |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 300 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 150 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 300 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 150 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 419 mm |
| Core Length | 690 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 419 mm |
| Core Length | 690 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 13.8 mm |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 550 mm |
| Core Width | 491 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 13.8 mm |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 550 mm |
| Core Width | 491 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 605 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | FULL KIT |
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 605 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | FULL KIT |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 438 mm |
| Core Length | 649 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 438 mm |
| Core Length | 649 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 765 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 765 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 17.1 mm |
| Outlet Diameter | 12.7 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 379 mm |
| Core Length | 533 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















