Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 17.1 mm |
| Outlet Diameter | 12.7 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 379 mm |
| Core Length | 533 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 588 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 588 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 27 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 475 mm |
| Core Length | 597 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Core Depth | 27 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 475 mm |
| Core Length | 597 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 706 mm |
| Core Width | 357 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 706 mm |
| Core Width | 357 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 523 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 523 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 276 mm |
| Core Length | 277 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Production Number | EL |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 276 mm |
| Core Length | 277 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Production Number | EL |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 119 mm |
| Inlet Diameter | 20.7 mm |
| Outlet Diameter | 14.4 mm |
| Compressor ID | SD6V12 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Number of grooves | 6 |
| Cylinder Head ID (Compressor) | VEA / VEB |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Connector Shape | rectangular |
| Voltage | 12 V |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 119 mm |
| Inlet Diameter | 20.7 mm |
| Outlet Diameter | 14.4 mm |
| Compressor ID | SD6V12 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Number of grooves | 6 |
| Cylinder Head ID (Compressor) | VEA / VEB |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Connector Shape | rectangular |
| Voltage | 12 V |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 445 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 445 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 565 mm |
| Core Width | 485 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 565 mm |
| Core Width | 485 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Length | 555 mm |
| Height | 105 mm |
| Width | 345 mm |
| Additional Information 2 | without sensor, with top |
| Capacity | 6.7 l |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Length | 555 mm |
| Height | 105 mm |
| Width | 345 mm |
| Additional Information 2 | without sensor, with top |
| Capacity | 6.7 l |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 738 mm |
| Core Width | 339 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 738 mm |
| Core Width | 339 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 294 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 294 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 520 mm |
| Core Width | 372 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.2 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Length | 520 mm |
| Core Width | 372 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.2 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.2 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 622 mm |
| Core Width | 372 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.2 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 622 mm |
| Core Width | 372 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















