Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 719 mm |
| Core Width | 630 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 728 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 728 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 365 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 365 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Length | 550 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Length | 550 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Connector Shape | oval |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 40 W |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Diameter 1 | 315 mm |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Connector Shape | oval |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 40 W |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Diameter 1 | 315 mm |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 519 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Core Width | 458 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 519 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Core Width | 458 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Rated Power | 240 W |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, with load resistor |
| Diameter 1 | 390 mm |
| Connector Shape | oval |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Rated Power | 240 W |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, with load resistor |
| Diameter 1 | 390 mm |
| Connector Shape | oval |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Wiper Linkage |
| Function | Wiper Linkage |
Important compatibility info
| Type | Wiper Linkage |
| Function | Wiper Linkage |
Important compatibility info
| Type | Wiper Linkage |
| Function | Wiper Linkage |
Important compatibility info
| Type | Wiper Linkage |
| Function | Wiper Linkage |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 726 mm |
| Core Width | 390 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 726 mm |
| Core Width | 390 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 720 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 36 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 720 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 36 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 42 mm |
| Core Depth | 25 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 42 mm |
| Core Depth | 25 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 235 mm |
| Core Width | 273 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 235 mm |
| Core Width | 273 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 638 mm |
| Core Width | 500 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















