Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 13.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 585 mm |
| Core Width | 440 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 674 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 674 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 353 mm |
| Core Length | 375 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 353 mm |
| Core Length | 375 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 433 mm |
| Core Length | 564 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 433 mm |
| Core Length | 564 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 10 |
| Rated Power | 400 W |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Additional Information | without control unit |
| Diameter 1 | 402 mm |
| Connector Shape | oval |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 10 |
| Rated Power | 400 W |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Additional Information | without control unit |
| Diameter 1 | 402 mm |
| Connector Shape | oval |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 591 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 591 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 400 mm |
| Core Length | 688 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| for OE number | 1350A825 |
Important compatibility info
| Core Width | 400 mm |
| Core Length | 688 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| for OE number | 1350A825 |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 365 mm |
| Core Width | 203 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 365 mm |
| Core Width | 203 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 433 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 433 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 615 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 615 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 256 mm |
| Core Width | 218 mm |
| Core Depth | 62 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 256 mm |
| Core Width | 218 mm |
| Core Depth | 62 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 19 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 615 mm |
| Core Width | 572 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 19 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 615 mm |
| Core Width | 572 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 56 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Length | 417 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 56 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Length | 417 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 628 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 442 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 628 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 442 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 485 mm |
| Core Width | 467 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| for OE number | 25310D3200 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















