Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 762 mm |
| Core Width | 432 mm |
| Core Depth | 25 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 585 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 95 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Length | 585 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 95 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 775 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 775 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Oil Fill Quantity | 200 ml |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Belt Pulley Diameter | 97 mm |
| Compressor ID | SCROLL 90V |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Number of grooves | 6 |
| Manufacturer Restriction | VISTEON-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | round |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Oil Fill Quantity | 200 ml |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Belt Pulley Diameter | 97 mm |
| Compressor ID | SCROLL 90V |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Number of grooves | 6 |
| Manufacturer Restriction | VISTEON-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | round |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Core Depth | 50 mm |
| Core Width | 198 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Core Depth | 50 mm |
| Core Width | 198 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 10.5 mm |
| Inlet Diameter | 14.5 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 448 mm |
| Core Length | 529 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 10.5 mm |
| Inlet Diameter | 14.5 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 448 mm |
| Core Length | 529 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Inlet Diameter | 14.7 mm |
| Outlet Diameter | 11.9 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | SD7V16 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Cylinder Head ID (Compressor) | VQB / VQD |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Inlet Diameter | 14.7 mm |
| Outlet Diameter | 11.9 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | SD7V16 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Cylinder Head ID (Compressor) | VQB / VQD |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, without control unit |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 320 mm |
| Rated Power | 120/120 W |
| Diameter 2 | 320 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, without control unit |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 320 mm |
| Rated Power | 120/120 W |
| Diameter 2 | 320 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 724 mm |
| Core Width | 459 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 724 mm |
| Core Width | 459 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Cylinder Head ID (Compressor) | SQ |
| Oil Fill Quantity | 175 ml |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Inlet Diameter | 16.4 mm |
| Belt Pulley Diameter | 149 mm |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Compressor ID | SD7H15 |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Connector Shape | round |
| Outlet Diameter | 16.4 mm |
| Number of grooves | 8 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Voltage | 24 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Cylinder Head ID (Compressor) | SQ |
| Oil Fill Quantity | 175 ml |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Inlet Diameter | 16.4 mm |
| Belt Pulley Diameter | 149 mm |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Compressor ID | SD7H15 |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Connector Shape | round |
| Outlet Diameter | 16.4 mm |
| Number of grooves | 8 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Voltage | 24 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Length | 655 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Length | 655 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling / Radiator, traction battery |
| Function | Radiator, engine cooling / Radiator, traction battery |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 501 mm |
| Core Width | 427 mm |
| Core Depth | 48 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling / Radiator, traction battery |
| Function | Radiator, engine cooling / Radiator, traction battery |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 501 mm |
| Core Width | 427 mm |
| Core Depth | 48 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
Important compatibility info
| Core Depth | 90 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 350 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 90 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 350 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| for OE number | 17517617604 |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 585 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 95 mm |
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| for OE number | 17517617604 |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 585 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 95 mm |
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Evaporator, air conditioning |
| Function | Evaporator, air conditioning |
| Core Length | 210 mm |
| Core Width | 294 mm |
| Core Depth | 46 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Evaporator, air conditioning |
| Function | Evaporator, air conditioning |
| Core Length | 210 mm |
| Core Width | 294 mm |
| Core Depth | 46 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 355 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















