Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 235 mm |
| Core Width | 273 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 154 mm |
| Core Depth | 80 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 154 mm |
| Core Depth | 80 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 58 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Length | 418 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 58 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Length | 418 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 365 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 150 W |
| Connector Shape | oval |
| for OE number | 13129035 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 365 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 150 W |
| Connector Shape | oval |
| for OE number | 13129035 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without frame |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without frame |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 100 mm |
| Core Width | 133 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 100 mm |
| Core Width | 133 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 90 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Length | 350 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 90 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Length | 350 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Length | 775 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 433 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 775 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 433 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 12.8 mm |
| Inlet Diameter | 17.1 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 476 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 12.8 mm |
| Inlet Diameter | 17.1 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 476 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 471 mm |
| Core Length | 748 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 471 mm |
| Core Length | 748 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Cylinder Head ID (Compressor) | VQS/VQL/VQT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SD7V16 |
| Outlet Diameter | 16.7 mm |
| Inlet Diameter | 18.3 mm |
| Belt Pulley Diameter | 128 mm |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | rectangular |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Cylinder Head ID (Compressor) | VQS/VQL/VQT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SD7V16 |
| Outlet Diameter | 16.7 mm |
| Inlet Diameter | 18.3 mm |
| Belt Pulley Diameter | 128 mm |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | rectangular |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 495 mm |
| Core Length | 585 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 495 mm |
| Core Length | 585 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 650 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















