Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 95 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 95 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 171 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 171 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 272 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 272 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 74 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 74 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| for OE number | 1634187786 |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| for OE number | 1634187786 |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Upper Right |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Upper Right |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 971283K000 |
| Type | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 971283K000 |
| Type | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Height | 205 mm |
| Diameter | 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 20 mm |
| Outlet Diameter | 20 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Height | 205 mm |
| Diameter | 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 20 mm |
| Outlet Diameter | 20 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 48 mm |
| Inner diameter 1 | 48 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 48 mm |
| Inner diameter 1 | 48 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Diameter | 30 mm |
| Height | 355 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Diameter | 30 mm |
| Height | 355 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













