Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 720 mm |
| Core Width | 109 mm |
| Core Depth | 90 mm |
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 720 mm |
| Core Width | 109 mm |
| Core Depth | 90 mm |
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 384 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Thread Size | 3/8"-24 UNF |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 384 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Thread Size | 3/8"-24 UNF |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 384 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 384 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 144 mm |
| Core Depth | 64 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 144 mm |
| Core Depth | 64 mm |
Important compatibility info
| Connector Shape | oval |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | PXE16 |
| Refrigerant | R 134a |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 110 ml |
| Voltage | 12 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Connector Shape | oval |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | PXE16 |
| Refrigerant | R 134a |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 110 ml |
| Voltage | 12 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information | with integrated regulator |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Diameter 1 | 125 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Diameter 2 | 125 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information | with integrated regulator |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Diameter 1 | 125 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Diameter 2 | 125 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 290 mm |
| Core Width | 176 mm |
| Core Depth | 90 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 290 mm |
| Core Width | 176 mm |
| Core Depth | 90 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 359 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 710 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 359 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 710 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 688 mm |
| Core Width | 450 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 688 mm |
| Core Width | 450 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 618 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 30 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 618 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 30 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 109 °C |
| for OE number | 032121111CF |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 109 °C |
| for OE number | 032121111CF |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 375 mm |
| Rated Power | 260 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 375 mm |
| Rated Power | 260 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 360 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 360 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 708 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 36 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 708 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 36 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















