Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 674 mm |
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 376 mm |
| Core Length | 665 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 376 mm |
| Core Length | 665 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 207 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 67 mm |
| Production Number | EL |
| Cooling Type | Water-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 207 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 67 mm |
| Production Number | EL |
| Cooling Type | Water-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 105 mm |
| Core Width | 131 mm |
| Core Length | 582 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30920 |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 105 mm |
| Core Width | 131 mm |
| Core Length | 582 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30920 |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 615 mm |
| Core Width | 498 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 615 mm |
| Core Width | 498 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 467 mm |
| Core Depth | 20 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 467 mm |
| Core Depth | 20 mm |
Important compatibility info
| Oil Fill Quantity | 200 ml |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | VISTEON-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SCROLL 90V |
| Belt Pulley Diameter | 97 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Voltage | 12 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Oil Fill Quantity | 200 ml |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | VISTEON-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SCROLL 90V |
| Belt Pulley Diameter | 97 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Voltage | 12 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 161 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| for OE number | 282712A740 |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 161 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| for OE number | 282712A740 |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Connector Shape | oval |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | 7SEU17C |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Belt Pulley Diameter | 100 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 150 ml |
| Voltage | 12 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Connector Shape | oval |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | 7SEU17C |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Belt Pulley Diameter | 100 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 150 ml |
| Voltage | 12 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 788 mm |
| Core Width | 550 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 788 mm |
| Core Width | 550 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Rated Power | 110 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Connector Shape | D Shape |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 335 mm |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Rated Power | 110 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Connector Shape | D Shape |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 335 mm |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 636 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 526 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 636 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 526 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with control unit |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 300 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 270 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with control unit |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 300 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 270 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 385 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 385 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DELPHI-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 7 |
| Compressor Oil | PAG 150 |
| Compressor ID | V5 |
| Outlet Diameter | 14.4 mm |
| Inlet Diameter | 20.7 mm |
| Belt Pulley Diameter | 119 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 240 ml |
| Connector Shape | oval |
| Voltage | 12 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















