Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Height | 158 mm |
| Outer diameter | 720 mm |
| Thread Size | M8 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Connector Shape | Rectangular |
| Flange Diameter | 138 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), incl. fan wheel |
| Number of Fan Blades | 11 |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Extra Description | Full Kit |
| Pitch circle diameter, hub | 200 mm |
Important compatibility info
| Height | 158 mm |
| Outer diameter | 720 mm |
| Thread Size | M8 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Connector Shape | Rectangular |
| Flange Diameter | 138 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), incl. fan wheel |
| Number of Fan Blades | 11 |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Extra Description | Full Kit |
| Pitch circle diameter, hub | 200 mm |
Important compatibility info
| Height | 165 mm |
| Outer diameter | 750 mm |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Connector Shape | rectangular |
| for OE number | 1856995C |
| Flange Diameter | 123 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), incl. fan wheel |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Extra Description | Full Kit |
Important compatibility info
| Height | 165 mm |
| Outer diameter | 750 mm |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Connector Shape | rectangular |
| for OE number | 1856995C |
| Flange Diameter | 123 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), incl. fan wheel |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Extra Description | Full Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 517 mm |
| Rated Power | 600 W |
| Connector Shape | D Shape |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 517 mm |
| Rated Power | 600 W |
| Connector Shape | D Shape |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 600 W |
| Connector Shape | D Shape |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Diameter 1 | 485 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 600 W |
| Connector Shape | D Shape |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Diameter 1 | 485 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Type | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Type | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles with electr. auxiliary heater |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 1 mm |
| Core Width | 1 mm |
| Core Depth | 1 mm |
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles with electr. auxiliary heater |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 1 mm |
| Core Width | 1 mm |
| Core Depth | 1 mm |
Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Pulleys | without V-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Connector Shape | oval |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Extra Description | GENUINE |
| Function | Compressor, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Pulleys | without V-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Connector Shape | oval |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Extra Description | GENUINE |
| Function | Compressor, air conditioning |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 823 mm |
| Core Width | 560 mm |
| Core Depth | 62 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 823 mm |
| Core Width | 560 mm |
| Core Depth | 62 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with control unit |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 481 mm |
| Rated Power | 600 W |
| Connector Shape | D Shape |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information | with control unit |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 481 mm |
| Rated Power | 600 W |
| Connector Shape | D Shape |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Compressor ID | VS16E |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
| Replaces | 320246G |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Compressor ID | VS16E |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
| Replaces | 320246G |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Connector Shape | round |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | VS09 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
Important compatibility info
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Connector Shape | round |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | VS09 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
Important compatibility info
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 117 mm |
| Compressor ID | V14E |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 117 mm |
| Compressor ID | V14E |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Connector Shape | oval |
| Diameter 1 | 385 mm |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Rated Power | 450 W |
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Connector Shape | oval |
| Diameter 1 | 385 mm |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Rated Power | 450 W |
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














