Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.5 kW |
| for OE number | 0AM 911 024 A |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower, Rear Axle Right |
| Length | 622 mm |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Rod/Strut | Guide Rod |
| Pipe Diameter | 50 mm |
| Mounting points diameter | 19 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Hole Spacing | 130 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Mounting points diameter | 11 mm |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Internal Thread Size | M18 x 1,5 |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Function | Throttle body |
| Voltage | 12 V |
| Type | Throttle body |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with belt pulley |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Current Strength | 100 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Width | 25 mm |
| Surface | Coated |
| Number of Teeth | 141 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Water pump impeller material | Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt Kit (32556)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (26832)
Important compatibility info
| Operating Pressure | 11 bar |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Camshaft Adjuster |
| Placement on Vehicle | Exhaust Side |
| Additional Information 2 | without screw |
| Function | Camshaft Adjuster |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Teeth | 54 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 5 0404 5238 |
| Type | Sender Unit, fuel tank |
| Function | Sender Unit, fuel tank |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Pump |
| Type | Oil Pump |
| Pulleys | with belt pulley |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 179352 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 179353 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with nut |
| Thread Size | M27x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
| Min. Length | 970 mm |
| ABS Ring Diameter | 98 mm |
| Wheel Sided Joint Diameter | 108 mm |
| Transmission-side joint diameter | 106 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 1482 mm |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 276 mm |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Capacity | 85.0 l |
| Operating Pressure | 12.5 bar |
| Type | Air Tank, compressed-air system |
| Function | Air Tank, compressed-air system |
| Internal Thread Size | M22 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 90. 70 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Timing Chain Size | G68V, G68WN |
| Type | Timing Chain Kit |
| for OE number | 021 109 503 D S2 |
| Chain pitch | 9.525 mm |
| Extra Description | Basic Short Kit |
| Additional Information | with slide rails, with chain tensioner |
Additional Information
Technical Information
Please refer to the photo and contents list to accurately identify the items included with delivery. Check the sprockets for wear and replace if necessary.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (25364)
- 1x Febi Chain, intermediate shaft (09585)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (25240)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (25238)
- 1x Febi Guide, timing chain (25220)
- 1x Febi Guide, timing chain (25222)
- 1x Febi Guide, timing chain (45791)
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | High-pressure Pump |
| Function | High-pressure Pump |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with screw |
| Thread Size | M16x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Min. Length | 495 mm |
| Wheel Sided Joint Diameter | 88.9 mm |
| Transmission-side joint diameter | 91.6 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension, propshaft |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Type | Suspension, propshaft |
| Inner diameter | 30 mm |
| Additional Information 2 | with rolling bearing |
| Additional Information | with attachment/mounting material |
| Length | 193 mm |
| Hole Spacing | 168 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Pin |
| Max. Length | 644 mm |
| Min. Length | 384 mm |
| Pipe Diameter | 65 mm. 76 mm |
| Piston conrod diameter | 16 mm |
| Function | Shock Absorber |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
















