Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Additional Information | with adjuster |
| Paired article numbers | 197178 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bore Diameter | 16 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid (only DOT 4) |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 144 |
| Timing Chain Size | G53HR, G53HP, 53RING |
| Function | Timing Chain |
| Replaces | 30445 |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Wall Thickness | 5.5 mm |
| Turbocharger line | Turbocharger to charge air cooler |
| Material | MVQ (silicone rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 192.5 mm. 193 mm |
| Width | 71.9 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 19 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 625 mm |
| Housing Diameter | 18 mm |
| Eject Force | 160 N |
| Stroke | 255 mm |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, bonnet |
| Function | Gas Spring, bonnet |
| Housing length | 302 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 48364 |
| Function | Frame, exterior door handle |
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Frame, exterior door handle |
| Length | 203 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, manual transmission |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 536 mm |
| Outer diameter | 185 mm |
| Inner diameter | 164 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 48 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 182339 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 1 843 320 |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 182338 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 48 mm |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Function | Seal, windscreen |
| Type | Seal, windscreen |
| Styling | without trim strip |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179129 |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Chain, oil pump drive |
| Number of Chain Links | 60 |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Timing Chain Size | Z47VC-7 |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Chain, oil pump drive |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 564 mm |
| Housing Diameter | 22 mm |
| Eject Force | 620 N |
| Stroke | 155 mm |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Piston conrod diameter | 10 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Housing length | 373.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Outer diameter | 315 mm |
| Thickness | 52.7 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Paired article numbers | 43971 |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
Technical Information
Attention, this is a sided brake disc.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Outer diameter | 315 mm |
| Thickness | 52.7 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Paired article numbers | 43970 |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Centering Diameter | 79 mm |
Additional Information
Technical Information
Attention, this is a sided brake disc.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 420 mm |
| Material | CR (chloroprene rubber), NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Outer diameter | 12 mm |
| Function | Hydraulic Hose, steering |
| Type | Hydraulic Hose, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178071 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















