Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Cylinder Head Cover |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cylinder Head Cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 256 mm |
| Thickness | 43.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | 108539 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Outer diameter | 98 mm |
| Height | 177 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Width | 255 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 322 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 59 mm |
| Width | 161 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 100 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Coolant Control Valve |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Coolant Control Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 85 mm |
| Height | 85 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Seal Diameter | 79 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 50 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 70 mm |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bulb Type | LED |
| Weight | 0.084 kg |
| Placement on Vehicle | Left Exterior Mirror |
| Paired article numbers | 103617 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Auxiliary Direction Indicator |
| Function | Auxiliary Direction Indicator |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 338 mm |
| Thickness | 68 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 139.7 mm |
| Centering Diameter | 108 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mount, exhaust system |
| Material | MVQ (silicone rubber) |
| Type | Mount, exhaust system |
| for OE number | 18 20 7 578 238 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Centre |
| Length | 1238 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 158 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of markings | 3 |
| Function | Timing Chain Kit |
| for OE number | 24321-2B000 S1 |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (171414)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (170729)
- 1x Febi Guide, timing chain (171415)
- 1x Febi Guide, timing chain (171416)
Important compatibility info
| Material | Plastic, Rubber |
| Colour | Black |
| Function | Regulating Valve, oil pressure |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Regulating Valve, oil pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mount, exhaust system |
| Function | Mount, exhaust system |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Material | Rubber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 17.7 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Length | 44.2 mm |
| Width | 45 mm |
| Material | Rubber |
| Thickness | 41 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 48 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 19 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Width | 45 mm |
| Length | 44 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 167.8 mm |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Filter type | Screen Filter |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Height | 48 mm |
| Width | 138 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Hydraulic Filter, automatic transmission (106109)
- 1x Febi Gasket, automatic transmission oil sump (47381)
Important compatibility info
| Type | Bushing, axle beam |
| Inner diameter | 12.3 mm |
| Thickness | 85 mm |
| Outer diameter | 65.8 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















