Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Hole Spacing | 130 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 288 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 986 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Cone Size | 30 mm |
| Adjustable | Adjustable on one side |
| Type | Centre Rod Assembly |
| Function | Centre Rod Assembly |
| Extra Description | ProKit |
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 346 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 223 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 7H0 199 849 BC |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Internal Thread Size | M10 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Right |
| Length | 322 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 83 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Width | 104 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Outer diameter | 48 mm |
| Length | 860 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| Paired article numbers | 178494 |
| Extra Description | ProKit |
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 7.5 kW |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 198016 |
| Cone Size | 17 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size 2 | 20.5 mm |
| Cone Size 1 | 17 mm |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 90 mm |
| Additional Information | with lock nut |
| Paired article numbers | 198305 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Length | 490 mm |
| Width | 240 mm |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Thickness | 325 mm |
| Fill quantity | 5.5 l |
| Opening pressure | 110 kPa. 70 kPa |
| Additional Information | with coolant level sensor, with lids |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 43 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Paired article numbers | 174846 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 499 mm |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Left |
| Length | 322 mm |
| Height | 83 mm |
| Width | 104 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 280 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 206 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter, Filter Insert |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 235 mm |
| Function | Fuel filter |
| Housing material | Metal |
| Type | Fuel filter |
| Pipe Diameter | 10 mm |
| Outer diameter | 108 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Filter type | In-Line Filter, with water drain screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| for OE number | 58 0140 4925 |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Centre |
| Outer diameter | 71.5 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Inner diameter | 12.4 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 200 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 193 mm |
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Filter type | Screen Filter |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















