Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Type | Fuel Pump |
| for OE number | 23221-46010 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 42.8 mm |
| Outer diameter | 138.7 mm |
| Outer diameter 1 | 90.9 mm |
| Outer diameter 2 | 68 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 42.8 mm |
| Outer diameter | 138.7 mm |
| Outer diameter 1 | 90.9 mm |
| Outer diameter 2 | 68 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Siemens |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Type | without housing |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Weight | 0.058 kg |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Net weight | 0.034 kg |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Siemens |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Type | without housing |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Weight | 0.058 kg |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Net weight | 0.034 kg |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Plug Type | Female |
| Pressure | 4 bar |
| Housing Colour | Black |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Weight | 0.575 kg |
| Net weight | 0.532 kg |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Plug Type | Female |
| Pressure | 4 bar |
| Housing Colour | Black |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Weight | 0.575 kg |
| Net weight | 0.532 kg |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Cable Length | 1005 mm |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Type | Particle Sensor |
| Weight | 0.317 kg |
| Net weight | 0.272 kg |
| Function | Particle Sensor |
| Connector Shape | D Shape |
| Housing Colour | Black |
| Spanner Size | 24 |
Important compatibility info
| Cable Length | 1005 mm |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Type | Particle Sensor |
| Weight | 0.317 kg |
| Net weight | 0.272 kg |
| Function | Particle Sensor |
| Connector Shape | D Shape |
| Housing Colour | Black |
| Spanner Size | 24 |
Important compatibility info
| Net weight | 0.876 kg |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | EGR Valve |
| Connector Shape | Rectangular |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket / seal |
| Weight | 0.930 kg |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Net weight | 0.876 kg |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | EGR Valve |
| Connector Shape | Rectangular |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket / seal |
| Weight | 0.930 kg |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Air Mass Sensor |
| Housing Type | without housing |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Weight | 0.4 kg |
| Type | Air Mass Sensor |
Important compatibility info
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Air Mass Sensor |
| Housing Type | without housing |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Weight | 0.4 kg |
| Type | Air Mass Sensor |
Important compatibility info
| Net weight | 0.400 kg |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Plug Type | Female |
| Housing Colour | Black |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information | with fuel sender unit |
| Placement on Vehicle | in the fuel tank |
| Weight | 0.830 kg |
| Type | Fuel Feed Unit |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Net weight | 0.400 kg |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Plug Type | Female |
| Housing Colour | Black |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information | with fuel sender unit |
| Placement on Vehicle | in the fuel tank |
| Weight | 0.830 kg |
| Type | Fuel Feed Unit |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK RepSet Pro |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Central Slave Cylinder, clutch (510018010)
- 1x LuK Clutch Kit (624322009)
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK RepSet Pro |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Central Slave Cylinder, clutch (510018010)
- 1x LuK Clutch Kit (624322009)
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK RepSet Pro |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Central Slave Cylinder, clutch (510007310)
- 1x LuK Clutch Kit (622309509)
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK RepSet Pro |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Central Slave Cylinder, clutch (510007310)
- 1x LuK Clutch Kit (622309509)
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Control Valve |
| Replaces | 7.00823.03.0 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | EGR Valve |
| Type | EGR Valve |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









