Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Width 1 | 76 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Width 1 | 76 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Weight | 1.596 kg |
| Net weight | 0.926 kg |
| Plug Type | Female |
| Housing Colour | Yellow |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Placement on Vehicle | in fuel tank |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Type | Fuel Feed Unit |
Important compatibility info
| Weight | 1.596 kg |
| Net weight | 0.926 kg |
| Plug Type | Female |
| Housing Colour | Yellow |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Placement on Vehicle | in fuel tank |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Type | Fuel Feed Unit |
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Combi Switch Function | with comfort function |
| Operating Mode | Electric |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Additional Information | with electric motor |
| Type | Window Regulator |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Combi Switch Function | with comfort function |
| Operating Mode | Electric |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Additional Information | with electric motor |
| Type | Window Regulator |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
Important compatibility info
| Number of Doors | 4 |
| Window Lift | Cross-Arm Window Regulator |
| Additional Information | with electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Electric |
| Combi Switch Function | Without Comfort Function. |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
Important compatibility info
| Number of Doors | 4 |
| Window Lift | Cross-Arm Window Regulator |
| Additional Information | with electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Electric |
| Combi Switch Function | Without Comfort Function. |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
Important compatibility info
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 167 mm |
| Height | 216 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 167 mm |
| Height | 216 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Battery Type Code | 75-70 |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 117.8 mm |
| Height | 47.3 mm |
| Width | 29.7 mm |
| Plug Type | Male |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Number of Pins | 2 |
| Pin Shape | Flat |
Important compatibility info
| Length | 117.8 mm |
| Height | 47.3 mm |
| Width | 29.7 mm |
| Plug Type | Male |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Number of Pins | 2 |
| Pin Shape | Flat |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Replaces | BM250L; BM243L; BM245L |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 630 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Transmission-side joint diameter | 102 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Replaces | BM250L; BM243L; BM245L |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 630 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Transmission-side joint diameter | 102 mm |
Important compatibility info
| Hub Profile | 29 x 23 |
| Outer diameter | 268 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Clutch Equipment | Pull Type Clutch |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of Parts | 3 -part |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Hub Profile | 29 x 23 |
| Outer diameter | 268 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Clutch Equipment | Pull Type Clutch |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of Parts | 3 -part |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Catalytic Converter |
| Function | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Type | Catalytic Converter |
| Function | Catalytic Converter |
Additional Information
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









