Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 339406 |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Extra Description | Excel-G |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Net weight | 1.532 kg |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Weight | 1.890 kg |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Material | Metal |
| Technical Information Number | COOLER ONLY |
| Function | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Net weight | 1.532 kg |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Weight | 1.890 kg |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Material | Metal |
| Technical Information Number | COOLER ONLY |
| Function | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Extra Description | 3-1 Kit |
| Friction Lining Outer Diameter | 228 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 20,5 x 21,9 |
| Number of Teeth | 26 |
Important compatibility info
| Extra Description | 3-1 Kit |
| Friction Lining Outer Diameter | 228 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 20,5 x 21,9 |
| Number of Teeth | 26 |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Number of Teeth | 23 |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 23x26-23N |
| Additional Information 2 | without clutch release bearing |
| Extra Description | XTend |
| Function | Clutch Kit |
| Replaces | 3000970119 |
Additional Information
- 1x Sachs Grease (4200080060)
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Number of Teeth | 23 |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 23x26-23N |
| Additional Information 2 | without clutch release bearing |
| Extra Description | XTend |
| Function | Clutch Kit |
| Replaces | 3000970119 |
Additional Information
- 1x Sachs Grease (4200080060)
Important compatibility info
| Extra Description | Approved |
| Function | Catalytic Converter |
| To be used with part number(s) | FK91749 |
| Inspection Tag | E57-103R |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Catalytic Converter |
| Product met | Euro 4 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Extra Description | Approved |
| Function | Catalytic Converter |
| To be used with part number(s) | FK91749 |
| Inspection Tag | E57-103R |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Catalytic Converter |
| Product met | Euro 4 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Outer diameter | 132 mm |
| Outer diameter 1 | 67 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 62.5 mm |
| Width 2 | 59 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Outer diameter | 132 mm |
| Outer diameter 1 | 67 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 62.5 mm |
| Width 2 | 59 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 528 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 528 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Extra Description | XTend Kit plus CSC |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Alternative Repair Kit | 3000 970 002 |
| Hub Profile | 23x26-23N |
| Number of Teeth | 23 |
| Diameter | 240 mm |
Additional Information
- 1x Sachs Central Slave Cylinder, clutch (3182654302)
- 1x Sachs Clutch Kit (3000970002)
- 1x Sachs Grease (4200080060)
Important compatibility info
| Extra Description | XTend Kit plus CSC |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Alternative Repair Kit | 3000 970 002 |
| Hub Profile | 23x26-23N |
| Number of Teeth | 23 |
| Diameter | 240 mm |
Additional Information
- 1x Sachs Central Slave Cylinder, clutch (3182654302)
- 1x Sachs Clutch Kit (3000970002)
- 1x Sachs Grease (4200080060)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Rated Power | 400 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | MAGNA |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Rated Power | 400 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | MAGNA |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Silicon carbide |
| Type | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Guarantee | 3 years guarantee |
| Function | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Includes fitting kit | FK11083B |
| Product met | Euro 4 |
| To be used with part number(s) | FK11083 |
Important compatibility info
| Material | Silicon carbide |
| Type | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Guarantee | 3 years guarantee |
| Function | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Includes fitting kit | FK11083B |
| Product met | Euro 4 |
| To be used with part number(s) | FK11083 |
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Number of Holes | 5 |
| Outer diameter | 332 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Height | 62 mm |
| Minimum thickness | 28.5 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Function | Brake Disc |
| Quantity Unit | Set |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Number of Holes | 5 |
| Outer diameter | 332 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Height | 62 mm |
| Minimum thickness | 28.5 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Function | Brake Disc |
| Quantity Unit | Set |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Width 1 | 76 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Width 1 | 76 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Weight | 1.596 kg |
| Net weight | 0.926 kg |
| Plug Type | Female |
| Housing Colour | Yellow |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Placement on Vehicle | in fuel tank |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Type | Fuel Feed Unit |
Important compatibility info
| Weight | 1.596 kg |
| Net weight | 0.926 kg |
| Plug Type | Female |
| Housing Colour | Yellow |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Placement on Vehicle | in fuel tank |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Type | Fuel Feed Unit |
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Combi Switch Function | with comfort function |
| Operating Mode | Electric |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Additional Information | with electric motor |
| Type | Window Regulator |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Combi Switch Function | with comfort function |
| Operating Mode | Electric |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Additional Information | with electric motor |
| Type | Window Regulator |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
Important compatibility info
| Number of Doors | 4 |
| Window Lift | Cross-Arm Window Regulator |
| Additional Information | with electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Electric |
| Combi Switch Function | Without Comfort Function. |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
Important compatibility info
| Number of Doors | 4 |
| Window Lift | Cross-Arm Window Regulator |
| Additional Information | with electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Electric |
| Combi Switch Function | Without Comfort Function. |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
Important compatibility info
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















