Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 76 mm |
| Flange Diameter | 152 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01904)
- 4x SKF Screw (SKF00409)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 76 mm |
| Flange Diameter | 152 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01904)
- 4x SKF Screw (SKF00409)
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Manufacturer | VAUXHALL |
| Model | ADAM ASTRA CORSA VIVA |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Manufacturer | VAUXHALL |
| Model | ADAM ASTRA CORSA VIVA |
Important compatibility info
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Blue Print Timing Belt (ADC47523)
- 1x Blue Print Timing Belt (ADC47556)
- 1x Blue Print Tensioner Pulley, timing belt (ADC47616)
- 2x Blue Print Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (ADC47651)
- 1x Blue Print Tensioner, timing belt (ADC47652)
Important compatibility info
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Blue Print Timing Belt (ADC47523)
- 1x Blue Print Timing Belt (ADC47556)
- 1x Blue Print Tensioner Pulley, timing belt (ADC47616)
- 2x Blue Print Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (ADC47651)
- 1x Blue Print Tensioner, timing belt (ADC47652)
Important compatibility info
| Length | 973 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
Important compatibility info
| Length | 973 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 543 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 543 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 722 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 44 |
| External Teeth, Diff.Side | 42 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 722 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 44 |
| External Teeth, Diff.Side | 42 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Particle Sensor |
| Function | Particle Sensor |
Important compatibility info
| Type | Particle Sensor |
| Function | Particle Sensor |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5820 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5820 g |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 5880 g |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 5880 g |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 3410 g |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 1 kW |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 3410 g |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 1 kW |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Bore Diameter | 19 mm |
| Pipe Diameter | 48 mm |
| Length | 630 m |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Hole Spacing | 130 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Bore Diameter | 19 mm |
| Pipe Diameter | 48 mm |
| Length | 630 m |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Hole Spacing | 130 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3341 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3341 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














