Important compatibility info
| Diameter | 228 mm |
| Additional Information 2 | without clutch release bearing |
| Number of Teeth | 14 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Replaces | 3000951136 |
Additional Information
- 1x Sachs Clutch Pressure Plate (3082600569)
- 1x Sachs Clutch Disc (1864001612)
- 1x Sachs Grease (4200080060)
Important compatibility info
| Extra Description | Approved |
| Inspection Tag | E9-103R |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
| Product met | Euro 3 |
| To be used with part number(s) | FK91340 |
| Placement on Vehicle | for cylinder 1-3 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Extra Description | Approved |
| Inspection Tag | E9-103R |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
| Product met | Euro 3 |
| To be used with part number(s) | FK91340 |
| Placement on Vehicle | for cylinder 1-3 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
Important compatibility info
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
Important compatibility info
| Net weight | 5.4 kg |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 85 A |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Clamp | M6 B+, IG-S-L-M=90Hz |
| Type | Alternator |
| Bore Diameter 1 | 10 mm |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Nippon Denso |
Important compatibility info
| Net weight | 5.4 kg |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 85 A |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Clamp | M6 B+, IG-S-L-M=90Hz |
| Type | Alternator |
| Bore Diameter 1 | 10 mm |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Nippon Denso |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK SAC |
| Type | Clutch Kit |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Diameter | 240 mm |
| Replaces | 624352509 |
Additional Information
- 1x LuK Clutch Pressure Plate (124084210)
- 1x LuK Clutch Disc (324095310)
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK SAC |
| Type | Clutch Kit |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Diameter | 240 mm |
| Replaces | 624352509 |
Additional Information
- 1x LuK Clutch Pressure Plate (124084210)
- 1x LuK Clutch Disc (324095310)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 516 mm |
| Core Length | 673 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 516 mm |
| Core Length | 673 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Function | Sender Unit, fuel tank |
| Extra Description | Cambiare |
| Operating Pressure | 6 bar |
| Type | Sender Unit, fuel tank |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Function | Sender Unit, fuel tank |
| Extra Description | Cambiare |
| Operating Pressure | 6 bar |
| Type | Sender Unit, fuel tank |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 138 |
| Timing Chain Size | G53HR |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Extra Description | Full Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 138 |
| Timing Chain Size | G53HR |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Extra Description | Full Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Drilled dimples, two-piece brake disc, Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 350 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Machining | High-carbon |
| Function | Brake Disc |
| Extra Description | Apec Black |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Manufacturer | BMW |
| Model | M3 |
Important compatibility info
| Rotor Style | Drilled dimples, two-piece brake disc, Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 350 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Machining | High-carbon |
| Function | Brake Disc |
| Extra Description | Apec Black |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Manufacturer | BMW |
| Model | M3 |
Important compatibility info
| Function | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Type | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
Additional Information
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










