Important compatibility info
| Function | Silencer Insert, rear muffler |
| Type | Silencer Insert, rear muffler |
Additional Information
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Side |
| Material | Plastic |
| Paired article numbers | 172924 |
| Colour | Black |
| Type | Cylinder Head Cover |
| Function | Cylinder Head Cover |
| Extra Description | febi Plus |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Heating / Cooling | with jiggle pin |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Intake Side |
| Material | Plastic |
| Paired article numbers | 172921 |
| Colour | Black |
| Type | Cylinder Head Cover |
| Function | Cylinder Head Cover |
| Extra Description | febi Plus |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Heating / Cooling | with jiggle pin |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Net weight | 0.644 kg |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | EGR Valve |
| Connector Shape | D-Shape |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket / seal |
| Weight | 0.648 kg |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Net weight | 0.644 kg |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | EGR Valve |
| Connector Shape | D-Shape |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket / seal |
| Weight | 0.648 kg |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | VDO |
| Net weight | 0.272 kg |
| Housing length | 132 mm |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Diameter | 90 mm |
| Housing Type | with housing |
| Connector Shape | D Shape |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Additional Information 2 | with integrated air temperature sensor |
| Weight | 0.272 kg |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | VDO |
| Net weight | 0.272 kg |
| Housing length | 132 mm |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Diameter | 90 mm |
| Housing Type | with housing |
| Connector Shape | D Shape |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Additional Information 2 | with integrated air temperature sensor |
| Weight | 0.272 kg |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5520 g |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Quality | OE |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5520 g |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Quality | OE |
Important compatibility info
| Net Weight | 2109 g |
| Core Depth | 12 mm |
| Core Width | 361 mm |
| Manufacturer | MAHLE |
| Packaging length | 77.5 cm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Radiator type | Parallel cooling pipes |
| Core Length | 535 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | BEHR *** PREMIUM LINE *** |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Packaging height | 61.50 cm |
| Packaging width | 14.00 cm |
Additional Information
General Information
PREMIUM LINE - OE Quality for customers expecting the optimum
General Information
The core dimensions / product measurements of the different manufacturers /vendors might be different due to various production technologies. These dimensions / product measurements are not an indication for the performance or the correct fitting accuracy of the product itself.
Important compatibility info
| Net Weight | 2109 g |
| Core Depth | 12 mm |
| Core Width | 361 mm |
| Manufacturer | MAHLE |
| Packaging length | 77.5 cm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Radiator type | Parallel cooling pipes |
| Core Length | 535 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | BEHR *** PREMIUM LINE *** |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Packaging height | 61.50 cm |
| Packaging width | 14.00 cm |
Additional Information
General Information
PREMIUM LINE - OE Quality for customers expecting the optimum
General Information
The core dimensions / product measurements of the different manufacturers /vendors might be different due to various production technologies. These dimensions / product measurements are not an indication for the performance or the correct fitting accuracy of the product itself.
Important compatibility info
| Type | Throttle body |
| Function | Throttle body |
| Extra Description | Fuel Parts |
Important compatibility info
| Type | Throttle body |
| Function | Throttle body |
| Extra Description | Fuel Parts |
Important compatibility info
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Spanner Size | 22 |
| Weight | 0.393 kg |
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Housing Colour | Grey |
| Connector Shape | oval |
| Net weight | 0.290 kg |
| Cable Length | 950 mm |
| Placement on Vehicle | after catalytic converter |
Important compatibility info
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Spanner Size | 22 |
| Weight | 0.393 kg |
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Housing Colour | Grey |
| Connector Shape | oval |
| Net weight | 0.290 kg |
| Cable Length | 950 mm |
| Placement on Vehicle | after catalytic converter |
Important compatibility info
| Net weight | 0.23 kg |
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Cable Length | 390 mm |
| Weight | 0.333 kg |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Connector Shape | oval |
| Spanner Size | 22 |
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
Important compatibility info
| Net weight | 0.23 kg |
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Cable Length | 390 mm |
| Weight | 0.333 kg |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Connector Shape | oval |
| Spanner Size | 22 |
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
Important compatibility info
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Spanner Size | 22 |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Weight | 0.373 kg |
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Cable Length | 800 mm |
| Net weight | 0.27 kg |
| Housing Colour | Grey |
| Connector Shape | oval |
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
Important compatibility info
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Spanner Size | 22 |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Weight | 0.373 kg |
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Cable Length | 800 mm |
| Net weight | 0.27 kg |
| Housing Colour | Grey |
| Connector Shape | oval |
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
Important compatibility info
| To be used with part number(s) | FK80345 |
| Extra Description | Approved |
| Includes fitting kit | FK80345B |
| Inspection Tag | E9-103R |
| Function | Catalytic Converter |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Type | Catalytic Converter |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Product met | Euro 4 |
| Material | Ceramic |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











