Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Replaces | TO205L; TO205R |
| Length | 630 mm |
| Inner Length | 66.8 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Width | 59 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 168 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 13 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 59 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 168 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 13 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Inlets / Outlets | 1 |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| Net weight | 0.184 kg |
| Housing Colour | Black |
Important compatibility info
| Number of Inlets / Outlets | 1 |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| Net weight | 0.184 kg |
| Housing Colour | Black |
Important compatibility info
| Net weight | 0.828 kg |
| Function | EGR Valve |
| Connector Shape | Oval |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket/seal |
| Weight | 1.028 kg |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Net weight | 0.828 kg |
| Function | EGR Valve |
| Connector Shape | Oval |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket/seal |
| Weight | 1.028 kg |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Length | 1473 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 24.92 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM61069)
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM61020)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV7PK1473)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM61068)
Important compatibility info
| Length | 1473 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 24.92 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM61069)
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM61020)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV7PK1473)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM61068)
Important compatibility info
| Diameter | 210 mm |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK SAC |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Clutch Pressure Plate (121007210)
- 1x LuK Clutch Disc (321010610)
Important compatibility info
| Diameter | 210 mm |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK SAC |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Clutch Pressure Plate (121007210)
- 1x LuK Clutch Disc (321010610)
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Weight | 7 kg |
| Length | 20.9 cm |
| Height | 18.01 cm |
| Width | 18.49 cm |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Weight | 7 kg |
| Length | 20.9 cm |
| Height | 18.01 cm |
| Width | 18.49 cm |
Important compatibility info
| Type | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Function | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Type | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Function | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| for OE number | 06H 109 022 BC |
| Type | Camshaft |
| Function | Camshaft |
| Placement on Vehicle | Exhaust Side |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 06H 109 022 BC |
| Type | Camshaft |
| Function | Camshaft |
| Placement on Vehicle | Exhaust Side |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Connector Shape | oval |
| Cable Length | 390 mm |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










