Important compatibility info
| Height | 105 mm |
| Outer diameter | 187 mm |
| Thread Size | M8 |
| Operating Mode | Thermic |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 4 |
| Flange Diameter | 77 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 153 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex, with chain lock |
| Number of Chain Links | 190 |
| Timing Chain Size | G68HRF |
| Type | Timing Chain Kit |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
Technical Information
Please refer to the photo and contents list to accurately identify the items included with delivery. Check the sprockets for wear and replace if necessary.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (45811)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (26750)
- 1x Febi Guide Rails Kit, timing chain (103261)
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex, with chain lock |
| Number of Chain Links | 190 |
| Timing Chain Size | G68HRF |
| Type | Timing Chain Kit |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
Technical Information
Please refer to the photo and contents list to accurately identify the items included with delivery. Check the sprockets for wear and replace if necessary.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (45811)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (26750)
- 1x Febi Guide Rails Kit, timing chain (103261)
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| for OE number | 104210-5370 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| for OE number | 104210-5370 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Surface | Coated |
| Paired article numbers | 09.C408.13 |
| Minimum thickness | 34.4 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Extra Description | PRIME LINE - Composite |
| Rotor Style | internally vented, two-piece brake disc, Aluminium Brake Disc Hub |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Function | Brake Disc |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 374 mm |
| Machining | High-carbon |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Surface | Coated |
| Paired article numbers | 09.C408.13 |
| Minimum thickness | 34.4 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Extra Description | PRIME LINE - Composite |
| Rotor Style | internally vented, two-piece brake disc, Aluminium Brake Disc Hub |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Function | Brake Disc |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 374 mm |
| Machining | High-carbon |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Outer diameter | 374 mm |
| Height | 66 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Function | Brake Disc |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Paired article numbers | 09.C407.13 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Extra Description | PRIME LINE - Composite |
| Minimum thickness | 34.4 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Rotor Style | internally vented, two-piece brake disc, Aluminium Brake Disc Hub |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Outer diameter | 374 mm |
| Height | 66 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Function | Brake Disc |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Paired article numbers | 09.C407.13 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Extra Description | PRIME LINE - Composite |
| Minimum thickness | 34.4 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Rotor Style | internally vented, two-piece brake disc, Aluminium Brake Disc Hub |
Important compatibility info
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Type | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Type | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 3 |
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 3 |
Additional Information
Important compatibility info
| Type | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 3 |
| Function | Catalytic Converter |
Additional Information
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










