Battery Chargers
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charge Rate | 8 A |
| Trickle Charge | 20 Ah - 90 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Width | 280 mm |
| Height | 180 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 90 Ah |
| Length | 210 mm |
| Title | Metal Battery Charger - 8A - 12V |
Additional Information
This 12A battery charger is a fast and efficient way of getting your vehicle's battery back up and working. Connect the fully insulated metal clips to the battery and leave until fully charged. The charger comes in a robust steel case, has a carrying handle and offers protection against reverse polarity and overloading. It is suitable for applications including cars, vans and tractors with 12V or 24V lead-acid batteries. It also has an ammeter that clearly displays the charging current on the front of the charger.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
- 12V
- Up to 90Ah
- Input: 230V/50Hz AC
- Battery Capacities: 20-90Ah (12V)
- Output 12V 8A effective
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Height | 135 mm |
| Width | 310 mm |
| Charging Voltage | 12/24 V |
| Title | Metal Battery Charger - 12A - 12V/24V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 180 Ah |
| 24V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 180 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Charge Rate | 12 A |
Additional Information
This 12A battery charger is a fast and efficient way of getting your vehicle's battery back up and working. Connect the fully insulated metal clips to the battery and then choose between a 12V and 24V charge and leave until fully charged. It has a boost option for faster charging and an ammeter that clearly displays the charging current. The charger comes in a robust steel case, has a carrying handle and offers protection against reverse polarity and overloading. It is suitable for applications including cars, vans and tractors with 12V or 24V lead-acid batteries.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
- Output 12V/24V - 12A effective
- Metal cased 12A dual voltage battery charger
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Other Part Number | 6V 3-5A |
| Charge Rate | 4 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Title | Intelligent Battery Charger - 4A - 6V/12V |
Additional Information
This 3.8 Amp electronic battery charger ensures by itself that you don't overcharge and damage your vehicle's battery. It is fully automatic, meaning it will diagnose, recover, charge and maintain batteries for months. It is also MCU (Microcontroller Unit) operated, allowing you to easily interact with the charger in a comfortable manner whilst protecting the battery against user errors. In addition, this battery charger offers overheat protection, protection against short circuit and wrong connections and is also spark proof.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 120 Ah - 320 Ah |
| Height | 216 mm |
| Length | 343 mm |
| Charge Rate | 30 A |
| Trickle Charge | No |
| Charging Voltage | 12/24 V |
| Width | 310 mm |
| 24V Charge Capacity (up to) | 120 Ah - 320 Ah |
| Title | Metal Battery Charger - 30A - 12V/24V |
Additional Information
This 30A battery charger is a fast and efficient way of getting your vehicle's battery back up and working. Connect the fully insulated metal clips to the battery and then choose between a 12V and 24V charge and leave until fully charged. It has a 'fast charge' and 'boost' function for speedy charges and an ammeter that clearly displays the charging current. The charger comes in a robust steel case, has a carrying handle and offers protection against reverse polarity and overloading. It is suitable for applications including cars, vans and tractors with 12V or 24V lead-acid batteries.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
- 12V/24V
- Up to 320Ah
- Input: 230V/50Hz AC
- Battery Capacities: 120-320Ah (12V)
- Metal cased 30A dual voltage battery charger
- Output 12V/24V - 30A effective
Important compatibility info
| Title | Battery Charger - 4A - 12V - LED Automatic |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Battery Charger 6A - 12V - LED Automatic |
| Charging Voltage | 12 V |
| Weight | 2200 |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 80 Ah |
| Charge Rate | 6 A |
| Trickle Charge | 20 Ah - 80 Ah |
Additional Information
Important compatibility info
| 6V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 100 Ah |
| Title | Battery Charger 8A - 6V/12V - LED Automatic |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 100 Ah |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Battery Charger 12A - 12V/24V - LED Automatic |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Automatic Workshop Charger - 12A/75A |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Automatic Workshop Charger - 20A/150A |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Automatic Trickle Battery Charger - 0.5A - 12V |
| Other Part Number | 12V 1A |
| Charge Rate | 0.5 A |
| Trickle Charge | 1 Ah - 100 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
Additional Information
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Title | Smart Battery Maintenance Charger - 1.5A - 6/12V |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Weight | 400 |
| Charge Rate | 1.5 A |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 120 Ah |
Additional Information
Important compatibility info
| Weight | 1200 |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 Ah - 60 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 4 A |
| Trickle Charge | No |
| Title | Compact Battery Charger - 4A - 12V |
Additional Information
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Title | Compact Battery Charger - 6A - 12V |
| Trickle Charge | No |
| Charge Rate | 6 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 12 Ah - 80 Ah |
Additional Information
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 192 Ah |
| Title | Battery Charger - 8A - 12V - Electronic Smart |
| Charge Rate | 8 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Weight | 830 |
| Charging Voltage | 12 V |
Additional Information
Important compatibility info
| Other Part Number | LS24/2E |
| Additional Information | Mobility 3 Pin Plug |
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 2 A |
| 24V Charge Capacity (up to) | 9 Ah - 20 Ah |
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| 24V Charge Capacity (up to) | 26 Ah - 75 Ah |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 8 A |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.5 A |
| Trickle Charge | No |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| 6V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| Other Part Number | 6V 1A |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | All Sizes |
| Charge Rate | 2 A |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 2A |
| Charging Voltage | 12 V |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Charge Rate | 2 A |
| Trickle Charge | All Sizes |
Important compatibility info
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 70 Ah |
| Additional Information | 12V 1A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 1 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 45 Ah |
| Other Part Number | 6V 1A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 45 Ah |
| Charging Voltage | 6/12 V |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 6/12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 30 Ah |
| Charge Rate | 1 A |
| Trickle Charge | 1 Ah - 80 Ah |
Important compatibility info
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
Additional Information
NAPA Smart Chargers

WE KNOW OUR PRODUCTS
With 18% of roadside callouts last year attributed to battery-related issues, the need for a reliable charger that can keep batteries functional should not be ignored by even experienced motorists. NAPA Chargers are fit for purpose and designed with a host of innovative features that streamline the battery charging process.
THE SMART CHOICE FOR CHARGING
NAPA Smart Chargers use advanced microprocessor technology for fine control over the way you charge your batteries. Powered by a 6000mAh capacity and a 6/12V dual voltage channel, our chargers automatically detect battery state to shift between 9 unique charging stages, making overcharging and battery damage a thing of the past. Complete with an LCD screen that displays voltage and progress, NAPA Smart Chargers blend intelligent design with robust technology for a truly next-generation experience.
MASTERFULLY MULTIFACETED
All NAPA Smart Chargers come supplied with quick connectors and clamps or O-ring terminals for short and long-term charging. Their multi-purpose functionality also makes them compatible with lead-acid, gel, calcium, and EFB/AGM batteries, ensuring consistent charging performance no matter the application.
WE KNOW HOW
At NAPA, Know How is everything. All NAPA Smart Chargers are CE approved and supplied with one-year warranty guarantees to guarantee leading quality while protecting your purchase against unexpected technical failures.
Our team of technical experts are on hand to provide support and guidance on our range of smart chargers. This can cover anything from installation best practices to regular content releases addressing frequently asked questions regarding our product ranges. Quality may begin with the product, but there is never an end to our Know How.

Important compatibility info
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
Additional Information
Save NAN%
LIST PRICE £
WAS £0
Important compatibility info
Save NAN%
LIST PRICE £
WAS £0
Important compatibility info
Save NAN%
LIST PRICE £
WAS £0





























