Battery Chargers
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Charge Rate | 3.3 A |
| Other Part Number | TM-522-D4 |
Important compatibility info
| Weight | 1.094 kg |
| Type | Battery Charger |
| Mains Cable Length | 3 m |
| Function | Battery Charger |
| Extra Description | BATTERYcharge SOLAR 10W |
| Power supply | Solar cell |
| Title | OSRAM BATTERYcharge SOLAR 10 W Solar Panel |
| Charge current (12V) | 0.56 A |
Additional Information
Brief Information
Battery charger and maintainer.
General Information
For further information, please refer to our product data sheet or visit our website.
Important compatibility info
| Weight | 0.120 kg |
| Type | Battery Charger |
| Mains Cable Length | 3 m |
| Function | Battery Charger |
| Extra Description | BATTERYcharge SOLAR Cable |
| Power supply | Solar cell |
| Title | OBDII Power Cable For Solar Panels |
Additional Information
Brief Information
Battery charger and maintainer.
General Information
For further information, please refer to our product data sheet or visit our website.
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 50 Ah |
| Charge Rate | 4 A |
| Trickle Charge | No |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 70 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 6 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 70 Ah |
Important compatibility info
| Title | Cable Ramp Anti-trip and heavy duty protection |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 1 Replacement Rubber Cover |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 2 Replacement Rubber Cover |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Charge Point Replacement Rubber Cover |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | EV Portable Charger Storage Bag |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | EV Accessory Charging Sign |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 2 Wall Hook and Holster |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 1 Wall Holster |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 2 Wall Holster |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | EV Cable Wall Hook |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 500A Lithium Jump Starter |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1000A Lithium Jump Starter |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1500A Lithium Jump Starter |
Additional Information
Important compatibility info
Additional Information
Important compatibility info
| Charge Rate | 4 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 90 Ah |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 40 Ah |
Additional Information
The Ring RSC804 is a 4A smart charger and battery maintainer suitable for 6V and 12V vehicles and recommended for START/STOP batteries. Compatible with lead acid, gel, calcium, EFB and AGM batteries. Keeps batteries in good condition without risk of overcharging. One button operation and large LCD backlit display for ease of use as well as reverse polarity and short-circuit protection for safety. Connect and be sure with the charger adjusting automatically to long-term maintenance mode when the vehicle's battery is full.
Available with three pin plug (part number RSC804) and two pin plug (part number RESC804)
Important compatibility info
| Charge Rate | 6 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 110 Ah |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 50 Ah |
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
Additional Information
6A smart charger, for both 6V and 12V vehicles. Recommended for START/STOP batteries as well as being compatible with lead, gel, calcium, AGM and EFB battery types. Keeps batteries in good condition without risk of overcharging. One button operation and large backlit digital display for ease of use as well as reverse polarity and short-circuit protection for safety. Connect and be sure that there won't be any over charging as a result of using the smart charger with the charger adjusting automatically to long-term maintenance mode when the vehicle's battery is full.
Available with three pin plug (part number RSC806) and two pin plug (part number RESC806)
Important compatibility info
| Title | Ring 5W Solar Battery Maintainer |
| Power supply | Solar |
| Charging Voltage | 12 V |
| Width | 219 mm |
| Height | 21 mm |
| Length | 235 mm |
| Weight | 808 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Ring OBDII Connector For Ring Solar Panels |
| Length | 2000 mm |
| Weight | 154 |
Additional Information
Important compatibility info
Additional Information
Important compatibility info
Additional Information
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 - 200 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 1A |
| Length | 135 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 50 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | 1 Ah - 120 Ah |
| Extra Description | Sterling Portable |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 50 Ah |
| Charge Rate | 1 A |
Important compatibility info
| Width | 110 mm |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Height | 55 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 140 Ah |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 140 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 3 A |
| Extra Description | Sterling Portable |
| Length | 135 mm |
| Other Part Number | 6V 3-5A |
Important compatibility info
| Charge Rate | 4 A |
| Extra Description | Sterling Portable |
| Length | 160 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 Ah - 140 Ah |
| Width | 60 mm |
| Height | 45 mm |





























