Battery Chargers
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1500A Lithium Jump Starter |
Additional Information
- Boost functionality enables users to start vehicles with completely depleted batteries
- Suitable for engines up to 6L Petrol and 3L Diesel
- Large LCD Screen shows current battery level
- Ringtelligence keeps users safe with reverse polarity protection and spark-free design
- PD60W Fast Charge Technology enables rapid recharging of jump starter and fast charging of USB C dev
- Quick Charge USB-A Port for battery bank functionality
- Bright LED Torch illuminates battery terminals during use
- Compact design keeps the charger safe and sturdy during use
Important compatibility info
| 24V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Length | 195 mm |
| Height | 55 mm |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 7 A |
| Width | 240 mm |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.8 A |
| Other Part Number | TM452 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2.5 Ah - 38 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 - 200 Ah |
Important compatibility info
Additional Information
- Powerful jump-start feature: Starts 12V petrol engines up to 5L and diesel engines up to 3L
- Boost function: Revives completely flat batteries for extra starting power
- Start/Stop compatible: Works with 12V Start/Stop vehicles and motorcycles
- Cordless tyre inflator: Built-in inflator with a digital pressure gauge and auto stop function
- USB power bank: Charge your phone and gadgets on the go
- 12V DC power socket: Remotely powers a range of car accessories
- Quick recharge: Fully recharges via USB-C in just 4 hours
- Storage case included: Keep the unit and accessories organised and protected




