Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 351 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | EFB |
| Title | AFB/EFB Leisure Battery 12V - 100Ah |
| Height | 188 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- State Of Charge Indicator - Easy to use visual indicator to check the battery's charge and acid levels
- Low Box Model - Low Box 6110 box size available for fitment where height is an issue
- Maintenance Free - Fit & Forget - No Maintenance needed with the fully sealed range
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class B - Verified by the NCC the Platinum sealed range provides consumer confidence
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Rated Power | 600 Wh |
| NCC Class | C |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 2 year warranty |
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 70Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| NCC Class | B |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Height | 220 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 172 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | XV27MF |
| Extra Description | Lucas LX |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 302 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 315 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 2 year warranty |
| Title | Varta LED80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 840 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 019 |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 840A; 100Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Extra Description | S5 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 019 |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Other Part Number | YIX30L-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 165 mm |
| Battery Type Code | 53030 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Type | Gel |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 31.5 A |
| Height | 175 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Features | Maintenance Free |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 105Ah |
| Terminal Layout | 1 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | MARINE DT |
| Type | Leisure Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Length | 325 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1000 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Numax XV |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Key Words | 600A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium



