Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 020 |
| Height | 190 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Length | 393 mm |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Cold-test Current, EN | 920 A |
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | UK Ref 020, 610402092, 610 200, VW 1J0915105AK |
| Key Words | 920A; 110Ah; 5Yr Warranty; 393x175x190 |
| Replaced by | 610402092K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta I1 Battery - 110Ah - 920CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Height | 220 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 EFB |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Length | 315 mm |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Replaced by | 580500080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta N80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems.
- Ready for entry-level start-stop systems
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
- Made for vehicles with higher than normal energy demands
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 020 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Length | 392 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 850A; 110Ah; 4Yr Warranty; 392x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 110Ah - 850CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B01 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Port / Connector type | TM |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 21.2 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Length | 304 mm |
| Height | 225 mm |
| Post Positions | 1 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Length | 150 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 4 Ah |
| Voltage | 12.8 V |
| Height | 93 mm |
| Weight | 1000 |
| Width | 65 mm |
| Type | Lithium |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 100Ah |
| Height | 225 mm |
| Extra Description | Numax Marine |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 680A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Extra Description | Lucas Fusion AGM |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion AGM
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 70Ah - 650A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 096 EFB |
Additional Information
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet flooded batteries.
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- 3-6% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 3-6%.
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market.
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.


