Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 225 mm |
| Ampere-Hours | 91 A |
| Battery Type Code | 249H |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 302 mm |
| Key Words | 740A; 91Ah; 3Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Filled Weight | 20.8 kg |
| Battery Type Code | 249H |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Hold-down Type | B01 |
| Other Part Number | 58521 |
| Length | 303 mm |
| Height | 222 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Key Words | 720A; 95Ah; 3Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 85 mm |
| Width | 70 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | YTZ5S Compatible Lithium |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Length | 115 mm |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M12 |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 017 |
| Key Words | 720A; 90Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Extra Description | Lucas Supreme |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Key Words | 850A; 100Ah; 5Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Weight | 0.040 kg |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 096R |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Key Words | 640A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Ampere-Hours | 100Ah |
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery Type Code | 019 |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Hold-down Type | B01 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | EFB |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Key Words | 650A; 70Ah; 4Yr Warranty; 277x174x190 |
| Warranty | 4 year warranty |





