Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Type Code | YB18L-A2 |
| Height | 162 mm |
| Width | 90 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Length | 180 mm |
| Ampere-Hours | 22.5 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Extra Description | S4E EFB |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Replaces | 0092S5E070 |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 173 mm |
| Battery Type Code | 249 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery | EFB |
| Length | 306 mm |
| Height | 222 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Length | 317 mm |
| Width | 175 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Filled Weight | 18.7 kg |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 760A; 80Ah; 3Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX12-BS Compatible |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Length | 152 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 10 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 197 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Width | 165 mm |
| Height | 170 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 25 Ah |
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Height | 162 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Length | 205 mm |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Length | 328 mm |
| Type | Wet |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Height | 237 mm |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Width | 171 mm |
| Battery Type Code | 679 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 278 mm |
| Title | VARTA AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 70Ah - 760CCA |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Key Words | 760A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 570500076K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle
- 3-6% CO2 & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO2 levels & to encourage fuel savings of 3-6%
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, manpower, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet

