Battery
Categories
Important compatibility info
| BCI Group | 34 |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Length | 261 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 825 A |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 208 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1000 A |
| Battery Type Code | 069 AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Weight | 20900 |
| Other Part Number | PC1500 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 72 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 52 Ah |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Key Words | 825A; 65Ah; 2Yr Warranty; 261x172x208 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height without pole | 252 mm |
| Ampere-Hours | 213 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 6 V |
| Width | 180 mm |
| Height | 274 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 185 Ah |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 513 mm |
| Height | 223 mm |
| Width | 189 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 135 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 135Ah - 760A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 3 |
| Battery Type Code | 627 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 330 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE START AGM |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 9 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 100Ah - 800CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), safe and c lean (spark-proof and spill-proof) • Suitable for side mount, high vibration & tilt resista nt • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Start AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- Start AGM battery range, with MCA* performance from 900-1100, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big stern drives.
- The Start AGM design provides good performance and service life.
- The batteries are usually charged after starting the engine, as the alternator quickly returns consumed power.
- EXIDE's Start AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts.
- Exide’s START AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts. The batteries are usually charged af
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Length | 330 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 171 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 1 |
| Title | Golf & Mobility Battery - 1.3Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Charge Rate | 12 A |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Height | 222 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 328 mm |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | F12 |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets international standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/39
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended Shelf Life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Weight | 21800 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 53 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 60 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 66 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 810 A |
| PHCA (5 sec) | 1320 A |
| BCI Group | 48 |
| Key Words | 680A; ; 2Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Length | 250 mm |
| Weight | 12500 |
| Height | 206 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 43 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 97 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 650 A |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Height without pole | 196 mm |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 107.2 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 100 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 87.7 Ah |
| Height | 220 mm |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 90 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 85 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Height | 211 mm |
| Length | 260 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 169 mm |
| Warranty | 2 year warranty |


