Battery
Categories
Important compatibility info
| PHCA (5 sec) | 950 A |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Height without pole | 147 mm |
| Ampere-Hours | 34 A |
| Type | AGM |
| Length | 250 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 97 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 32 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 105Ah - 750A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 663 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Cold-test Current, EN | 1000 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 9 |
| Battery Type Code | 642 |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Width | 168 mm |
| Height without pole | 208 mm |
| Other Part Number | M6 Threaded Terminal |
| Weight | 25850 |
| Length | 259 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | M4 Threaded Terminals |
| Weight | 2700 |
| Length | 138 mm |
| Height | 99 mm |
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |



