| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 77 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | SMF Conventional Battery 12V - 77Ah - 680CCA |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 096 |
Additional Information
| Shipping Methods | Cost | Estimated Delivery Date |
|---|---|---|
| DPD Mainland Next Day | FREE | Tue 2nd Jun |
| International | N/A | Please contact us to order. |
Applicable Vehicles
This is a guide only, contact us to confirm fitment.
-
Alfa Romeo
Loading.. -
Aston Martin
Loading.. -
Audi
Loading.. -
Bentley
Loading.. -
BMW
Loading.. -
Borgward
Loading.. -
Cadillac
Loading.. -
Chery
Loading.. -
Chrysler
Loading.. -
Citroën
Loading.. -
De Tomaso
Loading.. -
Donkervoort
Loading.. -
Ferrari
Loading.. -
Fiat
Loading.. -
Ford
Loading.. -
Ford
Loading.. -
FSO
Loading.. -
Honda
Loading.. -
Hyundai
Loading.. -
Jaguar
Loading.. -
Jeep
Loading.. -
Kia
Loading.. -
Lamborghini
Loading.. -
Land Rover
Loading.. -
Lotus
Loading.. -
Maserati
Loading.. -
Mazda
Loading.. -
Mercedes-Benz
Loading.. -
Mini
Loading.. -
Mitsubishi
Loading.. -
Nissan
Loading.. -
Opel
Loading.. -
Peugeot
Loading.. -
Porsche
Loading.. -
Puch
Loading.. -
Renault
Loading.. -
Rover
Loading.. -
Saab
Loading.. -
Seat
Loading.. -
Škoda
Loading.. -
Suzuki
Loading.. -
Taxi
Loading.. -
Toyota
Loading.. -
Vauxhall
Loading.. -
Volkswagen
Loading.. -
Volvo
Loading..
Established in 2002 Platinum International Limited have worked tirelessly to become the UK’s largest battery and lubricants distributor.
OEM references
| Manufacturer | OEM number |
|---|---|
| AGCO | 3931713M1 |
| ALFA ROMEO | 0000007571547 |
| ALFA ROMEO | 1307572 |
| ALFA ROMEO | 1515832 |
| ALFA ROMEO | 46413856 |
| ALFA ROMEO | 46810025 |
| ALFA ROMEO | 50503182 |
| ALFA ROMEO | 51778213 |
| ALFA ROMEO | 60672124 |
| ALFA ROMEO | 60677708 |
| ALFA ROMEO | 606777080 |
| ALFA ROMEO | 60779202 |
| ALFA ROMEO | 71716988 |
| ALFA ROMEO | 71719456 |
| ALFA ROMEO | 71730468 |
| ALFA ROMEO | 71731659 |
| ALFA ROMEO | 71736356 |
| ALFA ROMEO | 71751143 |
| ALFA ROMEO | 7571547 |
| AUDI | 000915105AE |
| AUDI | 000915105AF |
| AUDI | 1H0915105C |
| AUDI | 4D0915105A |
| AUDI | 7D0915105C |
| AUDI | 7L0915105 |
| BMW | 61214141569 |
| BMW | 61216917884 |
| BMW | 61218361192 |
| BMW | 61218361193 |
| BMW | 61218381726 |
| BMW | 61218381734 |
| BMW | 61218381741 |
| BMW | 61214141569 |
| BMW | 61216917884 |
| BMW | 61216946332 |
| BMW | 61217604813 |
| BMW | 61217604816 |
| BMW | 61217604818 |
| BMW | 61218361192 |
| BMW | 61218361193 |
| BMW | 61218381726 |
| BMW | 61218381734 |
| BMW | 61218381741 |
| BMW | 61218385395 |
| BMW | 61218386951 |
| CASE IH | B510262 |
| CITROËN (DF-PSA) | 1637201380 |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600GR |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600OR |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600QA |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600RC |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600SL |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600SX |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600AE |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600GV |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600GX |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600LT |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600OR |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600QA |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600RC |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600SL |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600SX |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600TC |
| CITROËN (DF-PSA) | 5600TR |
| CITROËN (DF-PSA) | 7905525567 |
| CITROËN (DF-PSA) | 7905525567 |
| CITROËN (DF-PSA) | 7905525777 |
| CITROËN (DF-PSA) | E364043 |
| DACIA | 5600QA |
| DACIA | 5600RC |
| DACIA | 5600SL |
| DACIA | 5600TC |
| DACIA | 8200472779 |
| FIAT | 0000007571547 |
| FIAT | 1307572 |
| FIAT | 1334384080 |
| FIAT | 1515832 |
| FIAT | 46413856 |
| FIAT | 46810025 |
| FIAT | 50503179 |
| FIAT | 50503182 |
| FIAT | 51778213 |
| FIAT | 60627931 |
| FIAT | 60672124 |
| FIAT | 60672128 |
| FIAT | 60677708 |
| FIAT | 606777080 |
| FIAT | 60779202 |
| FIAT | 71716988 |
| FIAT | 71719456 |
| FIAT | 71730468 |
| FIAT | 71731659 |
| FIAT | 71736356 |
| FIAT | 71751143 |
| FIAT | 7571547 |
| FIAT | K1334384080 |
| FORD | 1133130 |
| FORD | 1U2J10655D4A |
| FORD | 1U2J10655E4A |
| FORD | VCY1510655AA |
| FORD | VCY1510655AA |
| FORD | YU2J10655E4A |
| HYUNDAI | E3710074C0 |
| IVECO | 2994558 |
| IVECO | 2994678 |
| IVECO | 4848097 |
| IVECO | 93162326 |
| IVECO | 99958579 |
| KIA | E3710074C0 |
| LAMBORGHINI | 7L0915105 |
| LANCIA | 0000007571547 |
| LANCIA | 1307572 |
| LANCIA | 1515832 |
| LANCIA | 46413856 |
| LANCIA | 46810025 |
| LANCIA | 50503182 |
| LANCIA | 51778213 |
| LANCIA | 60672124 |
| LANCIA | 60677708 |
| LANCIA | 606777080 |
| LANCIA | 60779202 |
| LANCIA | 71716988 |
| LANCIA | 71719456 |
| LANCIA | 71730468 |
| LANCIA | 71731659 |
| LANCIA | 71736356 |
| LANCIA | 71751143 |
| LANCIA | 7571547 |
| LAND ROVER | YGD500100 |
| LAND ROVER | YGD500100 |
| LEXUS | 28800YZZBA |
| LEXUS | 28800YZZBC |
| MERCEDES-BENZ | 0009823108 |
| MERCEDES-BENZ | 0009823708 |
| MERCEDES-BENZ | 0035417301 |
| MERCEDES-BENZ | 0055412401 |
| MERCEDES-BENZ | 35417301 |
| MERCEDES-BENZ | 4545410402 |
| MERCEDES-BENZ | 4545410402 |
| MERCEDES-BENZ | 55412401 |
| MERCEDES-BENZ | 9823108 |
| MERCEDES-BENZ | A0009823108 |
| MERCEDES-BENZ | A0009823708 |
| MERCEDES-BENZ | A0035417301 |
| MERCEDES-BENZ | A0055412401 |
| MERCEDES-BENZ | A4545410402 |
| MERCEDES-BENZ | A0055412401 |
| MERCEDES-BENZ | A4545410402 |
| MG | YGD000120 |
| MINI | 61217567388 |
| NISSAN | 244103X10A |
| NISSAN | 244102X101 |
| NISSAN | 24410JD13A |
| NISSAN | KE24170D00NY |
| NISSAN | KE24175E00NY |
| OPEL | 19001895 |
| OPEL | 19001898 |
| OPEL | 93453874 |
| PEUGEOT | 1637201380 |
| PEUGEOT | 5600GR |
| PEUGEOT | 5600OR |
| PEUGEOT | 5600QA |
| PEUGEOT | 5600RC |
| PEUGEOT | 5600SL |
| PEUGEOT | 5600SX |
| PEUGEOT | 5600AE |
| PEUGEOT | 5600GV |
| PEUGEOT | 5600GX |
| PEUGEOT | 5600LT |
| PEUGEOT | 5600OR |
| PEUGEOT | 5600QA |
| PEUGEOT | 5600RC |
| PEUGEOT | 5600SL |
| PEUGEOT | 5600SX |
| PEUGEOT | 5600TC |
| PEUGEOT | 5600TR |
| PEUGEOT | 7905525567 |
| PEUGEOT | 7905525777 |
| PEUGEOT | E364043 |
| PEUGEOT (DF-PSA) | 7905525777 |
| PINGUELY | 2440206240 |
| PORSCHE | 99961107000 |
| PORSCHE | 99961107500 |
| RENAULT | 244100004R |
| RENAULT | 244100004R |
| RENAULT | 5001873245 |
| RENAULT | 7701376965 |
| RENAULT | 7711222781 |
| RENAULT | 7711238598 |
| RENAULT | 7701376965 |
| RENAULT | 7711222781 |
| RENAULT | 7711238598 |
| RENAULT | 7711355486 |
| RENAULT | 7711947965 |
| RENAULT | 7718238598 |
| RENAULT | 8200377287 |
| RENAULT | 8200377288 |
| RENAULT | 8200472779 |
| RENAULT | 8200377287 |
| RENAULT | 8200377288 |
| RENAULT | 8200472779 |
| ROLLS-ROYCE | 61210147399 |
| ROVER | YGD000120 |
| ROVER | YGD500100 |
| SAAB | 12799128 |
| SCANIA | 12760020 |
| SCANIA | 73325167 |
| SEAT | 000915105AE |
| SEAT | 000915105AF |
| SEAT | 1J0915105AF |
| SEAT | 1J0915105C |
| SEAT | 1J0915105G |
| SEAT | 1J0915105N |
| SEAT | 1L0915105E |
| SKODA | 000915105AE |
| SKODA | 000915105AF |
| SUZUKI | 3361079J10 |
| TOYOTA | 288000G020 |
| TOYOTA | 288000G050 |
| TOYOTA | 288000N040 |
| TOYOTA | 288000N060 |
| TOYOTA | 28800YZZAP |
| TOYOTA | 28800YZZBA |
| TOYOTA | 28800YZZBC |
| TOYOTA | 28800YZZHY |
| VAG | 1H0915105A |
| VAG | 1H0915105C |
| VAG | 1J0915105C |
| VAG | 1J0915105G |
| VAG | 1J0915105M |
| VAG | 1J0915105N |
| VAG | 1L0915105E |
| VAG | 2D0915105 |
| VAG | 3B0915105B |
| VAG | 4D0915105 |
| VAG | 4D0915105A |
| VAG | 7D0915105B |
| VAG | 7D0915105C |
| VAG | 7L0915105 |
| VAUXHALL | 19001895 |
| VAUXHALL | 19001898 |
| VAUXHALL | 93453874 |
| VOLVO | 30772219 |
| VOLVO | 30772220 |
| VOLVO | 30772223 |
| VOLVO | 31255361 |
| VOLVO | 31255362 |
| VOLVO | 31255363 |
| VW | 000915105AE |
| VW | 000915105AF |
| VW | 1H0915105A |
| VW | 1H0915105C |
| VW | 1J0915105AE |
| VW | 1J0915105AF |
| VW | 1J0915105C |
| VW | 1J0915105G |
| VW | 1J0915105M |
| VW | 1J0915105N |
| VW | 1L0915105E |
| VW | 2D0915105 |
| VW | 3B0915105B |
| VW | 3D0915105 |
| VW | 4D0915105 |
| VW | 4D0915105A |
| VW | 4F0915105A |
| VW | 7D0915105B |
| VW | 7D0915105C |
| VW | 7L0915105 |
| VW | 8E0915105B |
| VW | 8K0915105H |
| MANUFACTURER NUMBER | 096SPPLA |
| EAN NUMBER | 5060043800123 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
and save
Join our newsletter. Be the first to receive money saving coupons, exclusive offers and other great stuff.
More infoprices
We actively work to bring you the best prices possible. We use our buying power to pass great savings on to you.
More inforight part
We always use up to date catalog data to make sure you have the most reliable information available.
More info

