Battery
Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 89 mm |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Height | 166 mm |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 134 mm |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 80Ah - 800A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 115 AGM |
Additional Information
- AGM (Absorbent Glass Mat) Start-Stop Technology - Absorbed Glass Mat is manufactured specifically for Micro-Hybrid vehicles fitted with the Start-Stop, Brake Energy Regeneration and other technologies designed to reduce fuel consumption.
- OE Equivalent - Original Quality Spare Part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom the
- 5-8% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 5-8%.
- Superior Cyclic Performance → 360,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For ALL Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This battery is suitable for ALL vehicles with the Micro Hybrid Start-Stop Feature.
- Required for Brake Energy Regeneration (BER) systems - For every vehicle that has the Brake Energy Regeneration designed to help reduce fuel consumption, they must be fitted with an AGM battery.
- WARNING - REPLACE AGM WITH AGM TECHNOLOGY ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 650A; 70Ah; 3Yr Warranty; 277x174x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Battery | AGM |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 78 Ah |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 136 mm |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height | 212 mm |
| Length | 227 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Length | 315 mm |
| Battery | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Key Words | 800A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Rated Power | 450 Wh |
| Post Positions | 1 |
| NCC Class | B |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Other Part Number | LV26MF |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 222 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE DUAL |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 95Ah - 650CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Low maintenance • To be installed in special container. Spark arrestor and c entral degassing for safe gas conduction • Upright mount. Medium vibration and tilt resistant • Top indicator for electrolyte and charge inspection
- EXIDE Dual is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- Dual's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life. The Dual battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popula
- EXIDE Dual battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors. The batteries are partially discharged
- Exide DUAL battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors. The batteries are partially discharged
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 137 mm |
| Height | 211 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 238 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Key Words | 740A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 115 |
| Hold-down Type | B01 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | YTX14AH-BS Compatible |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Length | 134 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |

