Battery
Categories
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 195 mm |
| Height | 179 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 36 Ah |
| Ampere-Hours | 34Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Title | Golf & Mobility Battery - 36Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
Additional Information
- Commonly used in alarm systems, golf trolleys, wheelchairs, emergency lighting etc.
- High cyclic performance VRLA battery
- Double cycle life vs standard VRLA battery
- Absorbed Glass Mat construction with no free acid
- Excel
- Visit the GS Battery Finder Website For Technical Specifications and Fitting Information http://batterylookupgb.gs-battery.com/
Important compatibility info
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Filled Weight | 19.7 kg |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 780 A |
| Height | 225 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Hold-down Type | B05 |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Width | 174 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 4 year warranty |
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Replaces | 0092S5E100 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B01 |
Important compatibility info
| Height | 125 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 19.8 Ah |
| Length | 165 mm |
| Width | 176 mm |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 A |
| Length | 354 mm |
| Other Part Number | Halfords HB019 / HCB019 |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 800A; 95Ah; 3Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Key Words | 500A; 50Ah; 4Yr Warranty; 226x170x200 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 009L |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 91 A |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Height | 225 mm |
| Battery Type Code | 250H |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 302 mm |
| Key Words | 740A; 91Ah; 4Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery Type Code | 110 |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 19.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S3 |
| Length | 353 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 88 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 017 |
| Key Words | 740A; 88Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Key Words | 600A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium




