Battery
Categories
Important compatibility info
| Other Part Number | AX595850 |
| Length | 354 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Battery | AGM |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 70 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 220 mm |
| Battery Type Code | 072T |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Length | 266 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 600A; 70Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Hold-down Type | N |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E13 Battery - 12V - 95Ah - 850CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Hold-down Type | B03 |
| Length | 353 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 21.8 kg |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Battery Type Code | 017 |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 800A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 70Ah - 650A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 096 EFB |
Additional Information
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet flooded batteries.
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- 3-6% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 3-6%.
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market.
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.


