Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Length | 315 mm |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Replaced by | 580500080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta N80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems.
- Ready for entry-level start-stop systems
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
- Made for vehicles with higher than normal energy demands
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 EFB |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Height | 220 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 020 |
| Height | 190 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Length | 393 mm |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Cold-test Current, EN | 920 A |
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | UK Ref 020, 610402092, 610 200, VW 1J0915105AK |
| Key Words | 920A; 110Ah; 5Yr Warranty; 393x175x190 |
| Replaced by | 610402092K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta I1 Battery - 110Ah - 920CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Length | 331 mm |
| Height | 220 mm |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |

