Battery
Categories
Important compatibility info
| Warranty | 2 year warranty |
| Weight | 20000 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 096R |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 249 EFB |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 306 mm |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4E EFB |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 85Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E42 Battery - 12V - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Features | Maintenance Free |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | 0 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 105Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Leisure Battery |
| Length | 354 mm |
Important compatibility info
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 95Ah - 850A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 019 AGM |
Additional Information
- AGM (Absorbent Glass Mat) Start-Stop Technology - Absorbed Glass Mat is manufactured specifically for Micro-Hybrid vehicles fitted with the Start-Stop, Brake Energy Regeneration and other technologies designed to reduce fuel consumption.
- OE Equivalent - Original Quality Spare Part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom the
- 5-8% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 5-8%.
- Superior Cyclic Performance → 360,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For ALL Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This battery is suitable for ALL vehicles with the Micro Hybrid Start-Stop Feature.
- Required for Brake Energy Regeneration (BER) systems - For every vehicle that has the Brake Energy Regeneration designed to help reduce fuel consumption, they must be fitted with an AGM battery.
- WARNING - REPLACE AGM WITH AGM TECHNOLOGY ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Height | 242 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Type | Wet |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 810 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 117 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | B |
| Extra Description | Numax DC |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Height | 242 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 229 mm |
| Height | 227 mm |
| Width | 138 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 17.6 kg |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 173 mm |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 9 |
| Extra Description | HD PRO |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | SAE A |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | C31-900 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 110Ah - 950CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
HD PRO • Ideal for trucks without special requirements in terms of vibration resistance, cycling, or cranking power • Robust and reliable design with hot melt fixation of plate groups • Complete range covering almost 100% of vehicle parc, including special types • Low maintenance - may need water topping up
- StartPRO offers reliable starting power and robust design, with hotmelt fixation of plate groups, making it an ideal choice for uneven roads.
- The StartPRO range covers almost 100% of the parc, including special types.
- EXIDE StartPRO is the ideal battery for standard use on trucks without special requirements for vibration resistance, cycling or cranking power.
- Exide StartPRO is the ideal battery for standard use on trucks without special requirements for vibration resistance, cycling or cranking power. The StartPRO range covers almost 100% of the parc, including special types. StartPRO offers reliable starting
Important compatibility info
| Other Part Number | 249H |
| Battery Type Code | 249 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Length | 302 mm |
| Key Words | 780A; 100Ah; 4Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |




