Battery
Categories
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 068 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 670 A |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 68 Ah |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Extra Description | S3 |
| Battery Type Code | 019 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 720A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 28 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Extra Description | YuMicron |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 3 |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 241 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Width | 124 mm |
| Length | 184 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Hold-down Type | B01 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Battery Type Code | 250 |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 21.6 kg |
| Type | Starter Battery |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Function | Starter Battery |
| Length | 303 mm |
| Height | 222 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Key Words | 730A; 75Ah; 3Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB

